Europa Środkowa potrzebuje inteligentnych sieci

Rod Christie
opublikowano: 10-03-2010, 00:00

Pomimo spowolnienia gospodarczego Międzynarodowa Agencja Energii (EIA) przewiduje, że światowe zużycie energii wzrośnie do 2030 r. o 44 procent. Według prognoz zapotrzebowanie na energię najbardziej wzrośnie w krajach nie będących członkami OECD. Jednak dziś infrastruktura energetyczna Europy Środkowej i Wschodniej uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii. Istniejące sieci elektroenergetyczne nie były projektowane pod kątem zarządzania wielokierunkowymi przepływami mocy pomiędzy różnymi odnawialnymi źródłami energii przyłączonymi do sieci w wielu punktach. Ponadto, infrastruktura w regionie starzeje się. Spowolnienie planów modernizacyjnych powoduje, że znaczna jej część zaczyna dożywać swoich dni. Zwiastuje to wystąpienie poważnych braków w pojemności sieci w przyszłości, gdy rynek odzyska dobrą kondycję, ale również otwiera ogromne możliwości, jeśli pewne działania zostaną podjęte już dziś.

Technologie inteligentnych sieci (ang. smart grid technologies) umożliwią przyłączenie i optymalizację większych ilości energii ze źródeł odnawialnych oraz przygotują sieć na wydajne zarządzanie przepływami z wielu źródeł rozproszonych. Ulepszony, obustronny przepływ energii, jak również usprawnione sterowanie i automatyka inteligentnych sieci sprawią, że przedsiębiorstwa energetyczne będą w stanie skutecznie zmniejszyć niedobory energii oraz zwiększyć niezawodność jej dostaw. Wykorzystując technologie inteligentnych sieci kraje Europy Środkowej i Wschodniej będą mogły w przyszłości zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, co pozwoli im zredukować emisję dwutlenku węgla oraz uniezależnić się od importowanego paliwa. Technologie smart grid umożliwią na przykład magazynowanie nadwyżek energii wiatrowej w akumulatorach i wykorzystywanie jej w okresach zwiększonego zapotrzebowania. Sieci inteligentne dadzą również konsumentom możliwość kontrolowania wydatków na energię — specjalne urządzenia będą w czasie rzeczywistym monitorować ilość energii pochłanianą przez różne urządzenia gospodarstwa domowego oraz informować o związanych z tym użytkowaniem kosztach.

Odpowiednia technologia została już opracowana; jednak by mogła być wykorzystana w praktyce, należy stworzyć odpowiednie ramy prawne dla sektora energetyki, promujące szeroko zakrojone inwestycje w inteligentne sieci. Takie rozwiązania są możliwe nie tylko w skali pojedynczego kraju, ale także w skali całego regionu.

Najlepszym scenariuszem byłoby stworzenie przez kraje regionu w pełni zintegrowanej polityki energetycznej, która w tym samym stopniu odpowiada na potrzeby biznesu, rządów oraz organizacji pozarządowych. Polityka taka powinna być dobrze przemyślana i powinna zapewniać potencjalnym inwestorom poziom bezpieczeństwa wymagany przez nich do rozpoczęcia inwestycji. Zharmonizowana regulacje prawne na poziomie regionu Europy Centralnej i Wschodniej, prezentujące potencjalnym inwestorom czytelne, długookresowe korzyści z inwestycji mogą być dokładnie tym rozwiązaniem, którego region potrzebuje, by odtworzyć silną, stabilną infrastrukturę energetyczną.

Rod Christie

Regionalny dyrektor wykonawczy GE Energy, odpowiedzialny za Europę Środkową i Wschodnią, Rosję i WNP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rod Christie

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu