Europa: tanieją akcje banków i producentów chipów

opublikowano: 03-10-2002, 13:53

Na europejskich giełdach utrzymują się spadki wywołane wiadomością o pogorszeniu kwartalnych wyników AMD oraz negatywnej ocenie jaką wydał europejskim bankom w swoim ostatnim raporcie Goldman Sachs. Poza akcjami spółek technologicznych i banków tanieją również papiery spółek branży motoryzacyjnej.

Stoxx 50, indeks europejskich blue chipów spada po dwóch sesjach, na których zyskał 6 proc. wartości. Pogorszenie nastrojów inwestorów wiąże się z raportem Goldman Sachs, którego analitycy zapowiadają dalsze pogorszenie wyników sektora bankowego. Argumentują, że w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie ponad 150 największych spółek dwukrotnie wzrosło. Agencja Moody’s 20 razy częściej obniżała w tym roku rating kredytowy spółek niż podwyższała go. Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że oznacza to nieuchronnie pogorszenie wyników banków oraz zapowiada znaczne zwiększenie przez nie w przyszłym roku rezerw na straty z tytułu tzw. złych długów. Europejscy inwestorzy zareagowali na raport Goldman Sachsa wyprzedażą papierów banków. Na giełdzie frankfurckiej tanieją akcje Dautsche Bank, HVB i Commerzbanku. W Paryżu spada kurs BNP Paribas. Tanieją również akcje brytyjskiego Barclay’s i szwajcarskiego Credit Suisse.

Wiadomość o znacznym pogorszeniu kwartalnych wyników AMD wywołała wyprzedaż akcji europejskich producentów chipów. Spada kurs Infineon Technologies, który zdecydowanie wzrósł w środę po wiadomości o dobrych wynikach Dell Computers. Tanieją akcje brytyjskiego ARM, mocno w środę przecenione po obniżeniu prognozy wyników przez spółkę.

Nie ma powodów do radości branża motoryzacyjna. Na giełdzie w Mediolanie spada cena akcji Fiata. Koncern zanotował dziewiąty z rzędu spadek miesięcznej sprzedaży aut, mimo że po inni producenci poprawili ją we wrześniu we Włoszech. Tanieją akcje koncernu DaimlerChrysler, którego amerykańska część zdecydowała się na dalsze stosowanie zachęt finansowych wobec klientów, m.in. nieoprocentowanych kredytów. Spada kurs Michelina i Porsche, najbardziej dochodowego producenta aut na świecie.

Wśród spółek, które nie poddały się fali pesymizmu, znalazła się niemiecka Puma. Spółka trzeci raz w tym roku podwyższyła prognozę rocznych wyników. Jej zysk ma być prawie dwukrotnie wyższy od rezultatu z roku ubiegłego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa: tanieją akcje banków i producentów chipów