Europa: Telekomy i walory technologiczne ciągną w dół europejskie indeksy

Sebastian Gawłowski
04-07-2001, 13:16

Poranna część notowań na rynkach Starego Kontynentu stała pod znakiem dominacji strony podażowej. Nerwowość na rynku stymulowała dodatkowo przecena sektora telekomunikacyjnego oraz walorów technologicznych. Do spadków przyczyniła się z pewnością słaba koniunktura za oceanem, gdzie zniżkom towarzyszyła niska aktywność graczy ze względu na dzisiejszy Dzień Niepodległości.

W Londynie wstrzymano obrót papierami Marconiego na prośbę spółki. Spotkanie władz spółki ma omówić perspektywy rozwoju branży. Marconi sprzedał swój swoją medyczną działalności na rzecz Philipsa za kwotę 1,1 mld dolarów. Akcje Philipsa straciły 1, proc. W branżę telekomów dodatkowo uderzyła informacja o zbyciu przez hiszpański Banco Santander Central Hispano udziału w Vodafone. Jeszcze przed tygodniem bank zaprzeczał, że szykuje się do sprzedaży posiadanego pakietu telekomu.

Wśród spółek, które zanotowały największe spadki jest brytyjski Spirent. Firma testująca sprzęt telekomunikacyjny spadła o 10,5 proc. Notowany na londyńskiej giełdzie południowo afrykański Dimension Data stracił 9,8 proc.

Fatalnie prezentują się ostatnio linie lotnicze. Holenderski KLM poinformował, że jego zysk operacyjny za I kwartał będzie znacząco niższy niż przed rokiem. Cena jego akcji spadła o 5 proc. Inni przewoźnicy również poddali się przecenie. British Airways stracił 1,9 proc., natomiast Lufthansa notowana jest 0,5 proc. poniżej kursu odniesienia.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: Telekomy i walory technologiczne ciągną w dół europejskie indeksy