Europa uznała, że Fed chwyta się brzytwy

Marek Druś
opublikowano: 18-03-2008, 00:00

W Europie rządził w poniedziałek strach. Wywołały go wiadomości z USA. Inwestorzy źle przyjęli alarmową obniżkę stopy dyskontowej przez Fed w niedzielę, uznając, że bank centralny chwyta się wszelkich sposobów, by zapobiec zapaści rynku finansowego.

Dodatkowo rynkami wstrząsnęła wiadomość o przejęciu Bear Stearns przez JP Morgan za śmiesznie niską cenę, co potwierdziło obawy, że pierwszy z banków jest bankrutem. W Europie DJ Stoxx 600 spadł najniżej od 2005 r. Indeks banków tracił około 5 proc. Kurs akcji UBS, największego europejskiego banku, spadł do pięcioletniego minimum. Najmocniej od prawie 20 lat staniały akcje Siemensa, największego europejskiego koncernu przemysłowego. Niemiecka spółka ostrzegła, że jej zysk kwartalny spadnie przez opóźnienia realizacji kontraktów lub ich anulowanie. Giełdy w USA zaczęły sesje spadkami. W branży finansowej drożał JP Morgan. Taniały akcje Lehman Bros., bo pojawiły się plotki, że pójdzie śladem Bear Stearns.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu