Europa: wiadomości z USA wywołały wyprzedaż

Marek Druś
opublikowano: 19-06-2002, 19:04

Europejskie giełdy zakończyły sesje zdecydowanymi zniżkami głównych indeksów. Przyczyniły się do tego negatywne wiadomości przekazane przez amerykańskie spółki oraz spadki na początku sesji na Wall Street.

Do pogorszenia nastrojów inwestorów przyczyniły się wiadomości o redukcji prognoz wyników Apple Computer, AMD i Cieny. Spadki pogłębiła przecena papierów banków, m.in. Credite Suisse i Societe Generale.

Wyraźnym spadkiem zakończył dzień indeks DJ Stoxx, w skład którego wchodzą europejskie blue chipy. Od początku roku ich rynkowa wartość spadła już o ponad 600 mld EUR. Zdecydowane spadki kursów zanotowały znów akcje Nokii i Alcatela, producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Staniały papiery France Telekom, który nie porozumiał się z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia operatora komórkowego MobilCom. Deutsche Telekom ujawnił po zakończeniu sesji w Paryżu, że sprzedał 1,8 proc. udziałów francuskiej spółki.

Jednym z trzech europejskich blue chipów, który zakończył sesję wzrostem, był Munich Re. Akcje reasekuaratora drożały jednak po wtorkowej przecenie, wywołanej wiadomością o sprzedaży udziałów spółki przez Deutsche Bank.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Europa: wiadomości z USA wywołały wyprzedaż