Europejski rynek akcji najwyżej w historii

opublikowano: 07-05-2021, 18:57

Paneuropejski Stoxx 600 osiągnął rekordową wartość na finiszu piątkowej sesji, donosi Reuters.

Dobre dane makro, wyniki spółek i wzrosty w USA spowodowały, że piątkowy handel na rynkach akcji w Europie zakończył się wzrostem Stoxx 600 o 0,9 proc. do rekordowych 444,93 pkt. Przez tydzień wartość paneuropejskiego indeksu wzrosła o 1,7 proc., najmocniej od połowy marca.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Niemiecki DAX kończył sesję wzrostem o 1,3 proc. i zbliżył się do historycznego maksimum. Francuski CAC40 zyskał 0,45 proc. i znalazł się najwyżej od listopada 2000 roku. Brytyjski FTSE100 wzrósł o 0,75 proc. i przekroczył 7100 pkt. po raz pierwszy od lutego tego roku.

Nastroje europejskich inwestorów poprawiły w piątek dane makro. W Niemczech, największej gospodarce kontynentu, eksport rósł w marcu jedenasty miesiąc z rzędu, a do tego dwukrotnie mocniej niż oczekiwali ekonomiści. Pod koniec sesji pozytywny impuls przyszedł zza oceanu. Liczba miejsc pracy stworzona przez amerykańską gospodarkę w kwietniu okazała się szokująco niska w porównaniu z oczekiwaniami. Wywołało to pozytywną reakcję inwestorów, bo zmniejszyło znacznie obawy zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.

Najlepiej w piątek notowane były w Europie spółki nowych technologii, których indeks wzrósł o 2,2 proc. W skali tygodnia jego wartość prawie się nie zmieniła. Największy tygodniowy wzrost, wynoszący 7,2 proc., zanotował indeks europejskich spółek surowcowych. Wspiął się najwyżej od ponad dekady po tym jak rekordowe lub najwyższe od wielu lat ceny osiągnęły m.in. ruda żelaza, stal czy miedź.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane