Europejski rynek akcji przerwał serię spadków

opublikowano: 28-09-2022, 18:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł na zamknięciu w środę o 0,3 proc. przerywając serię czterech spadkowych sesji z rzędu.

Przez większą część środowej sesji Stoxx Europe 600 notował stratę dochodzącą nawet do 1,8 proc. Zmiana nastrojów nastąpiła po ogłoszeniu przez Bank Anglii interwencyjnych zakupów obligacji o dłuższym terminie wykupu w celu uspokojenia rynku po niedawnym tąpnięciu kursu funta wywołanym radykalnymi planami podatkowymi brytyjskiego rządu. Nastroje europejskich inwestorów poprawił spadek rentowności obligacji. W przypadku uważanych za benchmark niemiecki „dziesięciolatek” rentowność zmniejszyła się do 2,15 proc. z 2,35 proc. wcześniej w środę, co było 11-letnim maksimum. Popyt ożywiły także pod koniec handlu wyraźne wzrosty indeksów amerykańskich rynków akcji w pierwszej części sesji za oceanem.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu drożało 56 proc. spółek wchodzących w skład Stoxx Europe 600. Popyt przeważał w 13 z 19 głównych segmentach indeksu. Najchętniej inwestorzy kupowali akcje spółek surowcowych (1,1 proc.), ochrony zdrowia (1,9 proc.) i nieruchomości (3,5 proc.). Najsłabsze były segmenty spółek spożywczych (-0,8 proc.), ubezpieczeniowych (-1,8 proc.) i banków (-2,3 proc.).

W Londynie FTSE100 rósł na zamknięciu o 0,3 proc. i wrócił powyżej poziomu 7000 pkt. W Paryżu CAC40 kończył dzień zwyżką o 0,2 proc. mimo że drożało tylko 19 z 40 blue chipów z indeksu. We Frankfurcie DAX zyskał 0,4 proc. Wzrosły kursy 26 z 40 wchodzących w jego skład spółek. Najmocniej drożały akcje potentata rynku nieruchomości Vonovia (3,6 proc.). Największą stratę notowały akcje Deutsche Banku (-3,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane