Europejski rzuci rękawicę Bristolowi

  • Emil Górecki
opublikowano: 20-09-2012, 00:00

Spadkobiercy i szwajcarska inwestorka przywrócą świetność jednemu z najstarszych stołecznych hoteli.

Od kilkudziesięciu lat stoją po przeciwnych stronach Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie i wspominają lata swojej świetności. Sieć Starwood, właściciel hotelu Bristol, założonego m.in. przez Ignacego Jana Paderewskiego, na jego remont naszykowała 12 mln EUR.

Jego koniec jest zaplanowanyna przyszły rok. Jednak właściciele Hotelu Europejskiego — rodziny Przeździeckich i Czetwertyńskich, a od niedawna także Szwajcarka Vera Michalski-Hoffman, która kontroluje 66 proc. w nim udziałów — ich przebiją. Na jego remont chcą wydać 65 mln EUR.

— Dysponujemy już wszystkimi dokumentami, niezbędnymi do realizacji tego przedsięwzięcia. Około jednej trzeciej kosztów pokryje nowy inwestor, a pozostałą część pozyskamy ze źródeł zewnętrznych. Zamierzamy rozpocząć prace budowlane w I kw. przyszłego roku i spodziewamy się, że hotel ponownie otworzy podwoje w pierwszej połowie 2015 r. — mówi Joseph Hannah, dyrektor zarządzający Hotelu Europejskiego.

Zbudowany w połowie XIX w. Europejski ma stać się najbardziej luksusowym hotelem w Polsce. Obok stu pokoi i apartamentów w budynku znajdą się także luksusowe butiki światowych marek, także jeszcze nieobecnych na polskim rynku.

Dwa najwyższe piętra zostaną przeznaczone na biura. Operatorem hotelu zostaniefirma hotelarska Raffles Hotels & Resorts, w której portfelu znajduje się obecnie osiem luksusowych obiektów, m.in. w Dubaju czy Singapurze. Europejski będzie drugim po Le Royal Monceau w Paryżu hotelem zarządzanym przez Raffles na naszym kontynencie. To już drugie podejście spadkobierców Przeździeckich i Czetwertyńskich do przywrócenia blasku hotelowi. Pierwsze — planowane z francuskim Yam Invest — zniweczył w 2008 r. kryzys finansowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu