Europejskie banki redukują etaty

W minionym roku największe europejskie banki nadal redukowały zatrudnienie, informuje Reuters.

Tym razem liczba etatów spadła o 3,5 proc. W ujęciu ilościowym, 30 największych instytucji bankowych na Starym Kontynencie pod względem wartości rynkowej zmniejszyło zatrudnienie o około 80 tys. osób.

Jeden z oddziałów banku Bankia w Madrycie (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Jeden z oddziałów banku Bankia w Madrycie (fot. Bloomberg)

Największe cięcia miały miejsce w bankach zmuszonych do przeprowadzenia dogłębnej restrukturyzacji, w tym hiszpańskiego Bankia, w którym pracę straciło 23 proc. zatrudnionych. Wynikało to z warunków udzielenia pomocy finansowej instytucji przez Unię Europejską o wartości 41 mld EUR. 

Drugi w zestawieniu procentowym był belgijski KBC, który w 2013 r. zmniejszył liczbę pracowników o 22 proc. (7,94 tys.). Instytucja w ramach zmian kapitałowych sprzedała m.in. rosyjski Absolut Bank oraz swoją serbską działalność KBC Banka.

Z kolei pod względem ilościowym najgłębsza redukcja miała miejsce w przypadku włoskiego Unicredit, właściciela polskiego Banku Pekao SA, który zmniejszył zatrudnienie ogółem o niemal 8,5 tys. Jednak część redukcji była następstwem przeniesienia funkcji outsourcingowych IT do joint ventures.

W zeszłym roku zaledwie trzy z dużych banków zdecydowało się zwiększyć liczbę pracowników. Były to Barclays, Handelsbanken i Deutsche Bank. Jednak w porównaniu z redukcjami skala zatrudnienia była mniejsza niż 770.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Europejskie banki redukują etaty