Europejskie blue chipy tańsze już o 20 proc.

Marek Druś
opublikowano: 27-06-2008, 00:00

Indeks DJ Stoxx 600, w skład którego wchodzi 600 największych spółek ze Starego Kontynentu, tracił krótko przed sesją w USA prawie 2 proc. Zwiększył tegoroczną stratę do 20 proc. i miesięczną — prawie do 10 proc. To jego najgorszy czerwiec do 1987 roku. Z 18 indeksów branżowych najmocniej, o ponad 4 proc., spadał wskaźnik banków. Inwestorzy pozbywali się ich akcji po tym, jak belgijski Fortis zapowiedział podwyższenie kapitału. Aby zachować jak najwięcej gotówki, wycofał się także z planu wypłaty dywidendy. Staniały akcje Carrefoura, którego rekomendację obniżyły JP Morgan i Merrill Lynch.

Sesje w USA rozpoczęły się spadkiem indeksów. Dow Jones tracił w pierwszych minutach ponad 100 pkt. Mocno taniał Citigroup, który według Goldman Sachs odpisze w tym kwartale 8,9 mld USD. Spadały kursy Oracle i Research In Motion, których prognozy wyników rozczarowały inwestorów. Rekomendacja „sprzedaj” od Lehman Brothers wywołała wyprzedaż General Motors.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu