Europejskie giełdy poddały się złym nastrojom

W rezultacie spekulacji związanych z przełożeniem szczytu eurolandu po południu doszło do pogłębienia spadków w Europie.

Brak konsensusu odnośnie pomocy dla zadłużonych krajów eurolandu i wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej kładł się cieniem na przebieg czwartkowych notowań na większości giełd Starego Kontynentu. W efekcie, główne indeksy poddawały się presji strony podażowej.

Inwestorzy z niepokojem odnieśli się do tarć na linii Paryż-Berlin odnośnie EFSF. Przed weekendowym szczytem unijnych władz napięcie stale rośnie. Szczególnie, że nadal też nie jest rozstrzygnięta kwestia dokapitalizowania banków, zwłaszcza tych, które mają dużą ekspozycję na greckie zobowiązania. Niepewność co do przyszłych trendów zwiększył też raport Fed o stanie amerykańskiej gospodarki. Tzw. Beżowa Księga zasygnalizowała schłodzenie koniunktury w najbliższej perspektywie.

Atmosferę po południu zagęściły z kolei spekulacje, że Niemcy planują przełożenie szczytu eurolandu. To wzmocniło obóz niedźwiedzi i pogłębiło do tej pory dosyć wyważone spadki. Ostatecznie na finiszu dnia indeks FTSE stracił 1,21 proc., CAC40 zniżkował o 2,32 proc. a DAX o 2,49 proc.

Bardzo niemiło wspominać będą czwartek akcjonariusze Actelion. Cena akcji największej spółki biotechnologicznej w Europie spadała momentami o ponad 10 proc., najmocniej od ponad 18 miesięcy. Wszystko przez prognozę zakładającą spadek sprzedaży w przyszłym roku, liczonej w lokalnych walutach.

Sporo tracili też udziałowcy Schneider Electric. Największy na świecie producent urządzeń wysoko i nisko-napięciowych zredukował swoją prognozę zysku na bieżący rok po raz drugi w ciągu czterech miesięcy. Firma tłumaczy to wzrostem kosztów zatrudnienia na głównych rynkach i nie wykluczyła redukcji etatów.

Przecena  na rynku surowcowym pogrążała notowania akcji koncernów wydobywczych i paliwowych. Mocno traciły na wartości papiery takich gigantów jak BHP Billiton czy Rio Tinto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Europejskie giełdy poddały się złym nastrojom