Europejskie indeksy silnie opadły

WST
11-06-2008, 18:08

Środa nie była spokojnym dniem na  największych zachodnioeuropejskich giełdach. O ile jeszcze do południa indeksy próbowały wyjść ponad poziomy z wtorkowego zamknięcia, o tyle kolejne godziny przyniosły umocnienie spadkowego trendu.

W głównej mierze było to zasługą obaw związanych z ponownym wzrostem cen ropy i paliw napędzajacych inflację. A to grozi zaostrzeniem polityki monetarnej przez banki centralne, co z kolei może podnieść cenę długu. Podrożeją kredyty na których opiera się przecież finansowanie m.in. wielu inwestycji i akwizycji.

Ostatecznie londyński FTSE100 stracił 1,78 proc., tyle samo niemiecki DAX, zaś paryski CAC40 opadł o 2,10 proc.

Szczególnie dobrze, co raczej nie powinno dziwić z uwagi na dobre perspektywy zysków, radziły sobie spółki paliwowe. Drożały m.in. udziały BP, wicelidera sektora naftowego na Starym Kontynencie, oraz numeru „1” brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell.

Silna podaż uwidoczniła się na papierach brytyjskich spółek związanych z rynkiem detalicznym. Ostra przecena stała się udziałem Next, największego regionalnego detalisty odzieżowego. Kurs opadł do pięcioletniego minimum, m.in. na skutek publikacji raportu Citigroup. Analitycy zasugerowali graczom sprzedaż tych papierów. Podobnie było w przypadku Home Retail Group. Spadała także wycena Kingfishera.

Spekulacje o wejściu nowego inwestora podbijały wyceny walorów Deutsche Banku. Według rosyjskiego dziennika „Kommersant” stoi za tym miliarder Suleiman Kerimov, który jakoby miał nabyć 3 proc. pakiet akcji.

W Paryżu popyt towarzyszył wymianie papierów BNP Paribas. Bank of America zgodził się sprzedać swój dział brokerski specjalizujący się w funduszach hedgingowych za około 300 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europejskie indeksy silnie opadły