Europejskie waluty mocno tracą do dolara

XTB
opublikowano: 05-02-2008, 10:27

Wtorkowy poranek przynosi umocnienie zdecydowane dolara do głównych walut. O godzinie 10:05 kurs EUR/USD testował poziom 1,4751, GBP/USD 1,9680, a USD/CHF 1,0983, wobec odpowiednio 1,4813, 1,9728 i 1,09 dwie godziny wcześniej.

Obserwowane zmiany na europejskich parach wpisują się w sytuację techniczną, jaka na ich wykresach omawianych par powstała po piątkowym umocnienia dolara. Wówczas na wykresie EUR/USD została wyrysowana prospadkowa spadająca gwiazda, która z uwagi na kilkukrotne nieudane wybicie tej pary powyżej oporów zlokalizowanych w okolicy 1,49 dolara, sugeruje spadek do dołków ze stycznia  (1,4369) lub grudnia (1,4309) na wykresie dziennym.

Piątkowa długa czarna świeca na wykresie GBP/USD była jednoznacznym sygnałem, że rozpoczęta pod koniec stycznia wzrostowa korekta, już się zakończyła, a najbliższe dni mogą przynieść powrót przynajmniej do 1,9402 (dołek z 21 stycznia br. na wykresie dziennym).

Analogicznie piątkowy młot na wykresie dziennym USD/CHF, sugerował w kolejnych dniach umocnienie dolara do szwajcarskiego franka. Obecnie najbliższym oporem są okolice 1,10. Bariera ta powinna być w dniu dzisiejszym testowana.

Zdecydowane umocnienie dolara w relacji do europejskich walut w pewien sposób „ustawia” nastroje w dniu dzisiejszym. Zwłaszcza, że opublikowane dziś dane o kondycji sektora usług we Francji i Niemczech, jakkolwiek nie miały bezpośredniego silnego wpływu na notowania, to nie zachęcają do kupna europejskich walut.

W obu przypadkach w styczniu zanotowano pogorszenie koniunktura w sektorze usług. Francuski indeks PMI-usługi spadł do najniższego poziomu od listopada 2005 i  miał wartość 56,6 pkt., wobec oczekiwanych 57,7 pkt. Znacznie gorzej natomiast „zaprezentował” się analogiczny indeks dla Niemiec. W styczniu spadł on do 49,2 pkt. (prognoza: 50,6 pkt.), co jest najniższym odczytem od lipca 2003 roku.

Jednocześnie dane te poinformowały, że niemiecki sektor usług znalazł się w recesji.

W dniu dzisiejszym zostaną jeszcze opublikowane analogiczne dane obrazujące kondycję brytyjskiego (godz. 10:30; prognoza: 52 pkt.) i amerykańskiego (godz. 16:00; prognoza: 53 pkt.) sektora usług. Jest jednak wątpliwe, żeby te raporty zdołały odwrócić sytuację. Taką moc sprawczą mają tylko te ostatni dane. Indeks ISM-usługi musiałby jednak spaść w styczniu wyraźnie poniżej poziomu 50 pkt., oddzielającego rozwój od recesji. To mimo wszystko, jest jednak mało prawdopodobne.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane