Eurostat obniży nam deficyt

Bartek Godusławski
12-05-2015, 17:03

Koszty reformy emerytalnej pomniejszą nam dziurę w finansach. To niemal przesądza o zdjęciu procedury nadmiernego deficytu już teraz.

W walce z Komisją Europejską (KE) o zdjęcie z nas procedury już w tym roku Mateusz Szczurek, minister finansów, zdobył potężnego sprzymierzeńca. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że udało się przekonać Eurostat do prostego obliczenia matematycznego – odejmowania. Unijni statystycy zgodzili się pomniejszyć nasz deficyt sektora finansów publicznych – liczony z samorządami i systemem ubezpieczeń społecznych - o koszty reformy emerytalnej, które budżet państwa ponosił do sierpnia.

Chociaż ubiegły rok zamknął się deficytem w wysokości 3,2 proc. PKB, a unijne traktaty wskazują, że musi być niższy niż 3 proc., to po odjęciu transferów do Otwartych Funduszu Emerytalnych (0,4 proc. PKB), właśnie taki będzie. Dziura w całym sektorze finansów skurczy się już zaledwie do 2,8 proc.

O tym czy polska batalia będzie zwycięska powinniśmy przekonać się już jutro po południu. Na godzinę 17 zaplanowana jest w Brukseli konferencja prasowa, na której przedstawiciele KE ogłoszą zalecenia gospodarcze dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, a także rekomendacje dotyczące procedur nadmiernego deficytu.

- Decyzja Eurostatu czyni bardzo prawdopodobnym scenariusz wyjścia z procedury już w 2015 r. i powinna stanowić przesądzający argument dla Komisji – mówi nasz informator z Brukseli.

Usta ewentualnym brukselskim sceptykom powinny zamknąć także ich własne prognozy. Bo polskie finanse publiczne wyglądają na stabilne nie tylko w przewidywaniach ministra finansów. Deficyt spada też w arkuszach kalkulacyjnych Komisji. Tempo obniżania nie będzie zawrotne - w tym roku ograniczymy dziurę w finansach jedynie do 2,8 proc., a w przyszłym do 2,6 proc., ale kierunek jak najbardziej właściwy. Tym bardziej, że nad Wisłą dług publiczny nie jest – dzięki zmianom w OFE – już żadnym problemem i w najbliższych latach pozostanie blisko 50 proc. PKB, czyli dość bezpiecznego poziomu.

Jeśli urzędnicy Brukselscy w temacie zamknięcia procedury będą jutro na „tak”, to planowane na 19 czerwca głosowanie wśród ministrów finansów Unii Europejskiej będzie już tylko formalnością i zamknie siedmioletni okres, w którym Polska była na cenzurowanym w Unii.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eurostat obniży nam deficyt