Czytasz dzięki

EURUSD skacze po informacjach z EBC

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 04-06-2020, 15:42

Europejski Bank Centralny zdecydował o zwiększeniu skali skupu aktywów w ramach pandemicznego QE (PEPP) aż o 600 mld EUR, oraz wydłużenie czasu jego trwania przynajmniej do czerwca 2021 r.

To więcej, niż spodziewane przez rynek 500 mld EUR i pierwszą reakcją było całkowite wymazanie wcześniejszej korekty EURUSD – osiągnięty został nowy szczyt przy 1,1272. Później inwestorzy najwidoczniej uznali, że taka „gotowość” EBC do działania może sygnalizować, że jednak decydenci widzą sporo problemów na horyzoncie. Podczas konferencji prasowej Christine Lagarde powtórzyła, że perspektywy gospodarcze nadal charakteryzuje duże ryzyko i niepewność, choć dodała, że III kwartał powinno cechować wyraźniejsze odbicie. Przedstawione dzisiaj zrewidowane projekcje makro nie odbiegają jednak od wcześniejszych spekulacji, jeżeli chodzi o bieżący rok – w 2020 r. PKB dla strefy euro może spaść aż o 8,7 proc., aby odbić w kolejnych latach odpowiednio o 5,2 proc. i 3,3 proc. Z kolei inflacja HICP w tym roku ma wynieść zaledwie 0,3 proc. i odbijać w kolejnych latach (do 1,3 proc. w 2022 r.).

Technicznie EURUSD nadal kręci się wokół poziomu 1,1238, który w ujęciu dziennym nadal funkcjonuje jako opór. EBC stanął na wysokości zadania, ale uwaga przesuwa się teraz w stronę polityków (jak będzie wyglądał europejski program ożywienia?), otwarta pozostaje także kwestia związana z rynkiem długu korporacyjnego (jakość długu uległa przez pandemię wyraźnemu pogorszeniu). Znaczenie ma też globalny sentyment. Według doniesień Wall Street Journal administracja Trumpa w ciągu najbliższych dni ma wdrożyć obostrzenia wymierzone w korespondentów redakcji czołowych chińskich mediów operujących w USA. Temat relacji amerykańsko-chińskich nie zniknie, zatem szybko i może przykrywać inne – inwestorzy nie zareagowali dzisiaj na przyzwoite dane dotyczące cotygodniowego bezrobocia w USA.
 
 
 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane