Ewidencje kłopotliwe dla działów HR

29-06-2017, 22:00

Ostatnie zmiany w prawie pracy przysparzają kadrowcom więcej biurokratycznych zadań — wynika z badania Sage.

Nowe przepisy w prawie pracy oraz ustawach wpływających na zatrudnienie są niekorzystne — tak ocenia je ponad połowa ankietowanych w badaniu „Sytuacja zawodowa specjalistów kadr i płac 2017” przeprowadzonym przez Sage. Wiele kontrowersji wzbudza m.in. pomysł objęcia umów o dzieło składkami na ubezpieczenia społeczne. Aż 56 proc. respondentów negatywnie odnosi się do planu oskładkowania takich umów. Uważają oni, że efektem będzie zwiększenie kosztów pracodawców, a nawet ograniczenie praw twórców.

RODO w HR. Sprawdź jak przygotować swój dział do rewolucyjnych zmian. Warsztat >>

Entuzjazmu nie budzą ponadto przepisy o powoływaniu do służby przygotowawczej i terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie przez zatrudnionych pracowników. 39 proc. respondentów ocenia tę zmianę negatywnie, a podobny odsetek (37 proc.) źle postrzega wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy na zleceniach. Uważają, że dodatkowa kontrola zleceniobiorców jest biurokracją i oznacza dodatkowe obowiązki, które wpływają na podnoszenie kosztów pracy. Niemała część respondentów źle też ocenia nowe zasady rozliczania kwoty wolnej od podatku. Obecnie odliczana jest w stopniu zależnym od poziomu dochodów. Według 20 proc. ankietowanych rozwiązanie to jest niekorzystne. Większość badanych (88 proc.) twierdzi, że jest przygotowana do zmian prawnych — i działa zgodnie z przepisami. Jednocześnie jednak czterech na 10 specjalistów od kadr i płac czuje się niedoinformowanych co do nowelizacji. Przyznają, że głównym źródłem wiedzy dla nich są informacje dostępne w internecie, czyli w mediach branżowych (74 proc. odpowiedzi) oraz internetowych społecznościach zawodowych — 44 proc. Szkolenia branżowe są głównym źródłem profesjonalnej wiedzy dla 51 proc. zawodowców. Największą trudność sprawia kadrowcom sprawozdawczość zewnętrzna. Zwraca na to uwagę 38 proc. badanych. Co trzeci badany ma kłopoty z ewidencją czasu pracy, natomiast co czwarty za najtrudniejsze uważa rozrachunki z ZUS i rozliczanie wynagrodzeń obcokrajowców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Ewidencje kłopotliwe dla działów HR