Czytasz dzięki

Exatel Ministra Obrony Narodowej

opublikowano: 29-03-2017, 17:44
aktualizacja: 29-03-2017, 17:45

PGE za 368,5 mln zł odsprzedało państwu udziały w operatorze telekomunikacyjnym. Karty będzie w nim teraz rozdawać resort obrony.

Nie do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) i nie do NASK, ale wprost w opiekuńcze ręce nadrzędnego właściciela – Exatel, operator telekomunikacyjny, który był w portfelu Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), stał się spółką kontrolowaną bezpośrednio przez skarb państwa. A skarb oznacza w tym kontekście Ministerstwo Obrony Narodowej – spółka podała w komunikacie, że państwo przy podpisywaniu transakcji reprezentował minister Antoni Macierewicz.

Antoni Macierewicz
Zobacz więcej

Antoni Macierewicz Łukasz Kobus/FORUM

- Podpisanie tej umowy otwiera nowy rozdział w historii Exatela. Ten krok przybliża państwo do odbudowy własnych kompetencji telekomunikacyjnych i stworzenia Narodowego Operatora Sieci Strategicznych. To także krok w stronę zapewnienia cybersuwerenności naszego kraju - mówi Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatelu.

Spółka podkreśla, że zmiana właściciela nie oznacza zmiany działalności.

„Nadal będziemy działać jako podmiot komercyjny zarówno w Polsce, jak i za granicą" - podaje Exatel w komunikacie.

Skarb zapłaci PGE 368,5 mln zł. Udziały w Exatelu były wycenione w księgach grupy energetycznej na 428 mln zł, spółka nie miała długów i „siedziała na gotówce”. Z drugiej strony w ostatnich latach wyniki operatora telekomunikacyjnego nie oszałamiały. Według ostatnich dostępnych danych w 2015 r. miał on 371 mln zł przychodów ze sprzedaży (mniej niż rok wcześniej) i 17,5 mln zł straty operacyjnej. Stratę na tym poziomie notowano także w poprzednich latach. Exatel zarządza 20 tys. km sieci światłowodowej i 2,6 tys. węzłów telekomunikacyjnych w całym kraju, świadczy usługi dla administracji publicznej i spółek państwowych, ale też dla firm prywatnych.

Podpisanie umowy kończy trwający od miesięcy proces sprzedaży operatora telekomunikacyjnego. Początkowo miał on trafić pod skrzydła resortu obrony pośrednio, za pomocą PGZ. Grupa zbrojeniowa podpisała nawet w maju ubiegłego roku list intencyjny z PGE, ale wygasł on po pół roku. Exatelem zainteresowanie zaczął przejawiać NASK, kontrolowany przez resort cyfryzacji. Wcześniej mówiono o koncepcji wniesienia udziałów operatora do Polskich Inwestycji Rozwojowych (obecnie Polski Fundusz Rozwoju) na potrzeby ratowania Kompanii Węglowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane