Exatel wygrywa z Netią i TP

Magdalena Laskowska
opublikowano: 15-05-2006, 00:00

Narodowy Fundusz Zdrowia może odetchnąć z ulgą. Zakończyła się właśnie seria odwołań w Urzędzie Zamówień Publicznych.

W marcu Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) ogłosił nieograniczony przetarg na połączenie centrali NFZ z oddziałami wojewódzkimi funduszu siecią typu WAN, udostępniającą połączenie z ogólnoświatową siecią internet. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług przez 24 miesiące. Do zamawiającego wpłynęły cztery oferty: Exatela z ceną 2,2 mln zł, giełdowej Telekomunikacji Polskiej (TP) — z 3,2 mln zł, Netii — z 3,3 mln zł i Crowley Data Poland — z ponad 3,5 mln zł. Sam zamawiający oszacował wartość informatycznego zamówienia na 3,8 mln zł.

NFZ wskazał najtańszą ofertę Exatela. Netia i TP zaprotestowały, składając odwołania do Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). Telekomunikacja zarzuciła zwycięskiej firmie złamanie prawa o uczciwej konkurencji oraz — co się z tym wiąże — złożenie oferty z rażąco niską ceną.

— Exatel złożył ofertę o milion złotych tańszą od pozostałych wykonawców, naruszając prawo zamówień publicznych — mówili podczas rozprawy przedstawiciele TP.

Crowley nie oprotestował wyboru oferty Exatela, odwołania TP i Netii nie zostały uwzględnione. Wszystko więc wskazuje na to, że oddziały NFZ połączy Exatel.

Wprawdzie Netia złożyła skargę na decyzję UZP do Sądu Okręgowego w Warszawie, ale zamawiający może zawrzeć umowę, nie czekając na wyrok.

W ubiegłym roku analogiczny przetarg wygrała Netia.

— W 2005 r. usługę wykonywała dla nas Netia. Wówczas TP zarzuciła, że w ofercie Netii zabrakło sprawozdania finansowego, którego żądał zamawiający. Cena najtańszej oferty była niższa o ponad 40 proc. od najdroższej, a mimo to TP nie użyła zarzutu o rażąco niskiej cenie — mówił podczas rozprawy Zbigniew Johne, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w NFZ.

Wówczas TP także poniosła porażkę i mimo starań nie zdobyła zamówienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Laskowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu