Expander: Duże różnice w wynikach funduszy inwestycyjnych

Expander
opublikowano: 20-07-2009, 15:06

Aż 18 pkt proc. wynosi różnica między najlepszym i najgorszym funduszem akcji na naszym rynku w okresie od 4 maja, czyli od momentu zakończenia najbardziej dynamicznej części wiosennych wzrostów, do dziś. Najlepiej radzą sobie podmioty małych i średnich spółek

Aż ponad 17% zysku przyniósł od 4 maja do 16 lipca BPH Akcji Dynamicznych Spółek. Niewiele mu ustąpił Aviva Investors Małych Spółek, który zarobił w tym czasie blisko 14%. W kategorii podmiotów uniwersalnych, a nie skoncentrowanych na segmencie małych i średnich spółek najlepszy był Aviva Investors Nowych Spółek, który przyniósł 11% zysku. Mamy jednak przykłady funduszy, które w analizowanym okresie radziły sobie słabo. Allianz Budownictwo 2012, podmiot skoncentrowany na walorach z sektora budowlanego, przyniósł 0,7% straty. DWS Akcji Plus, będący funduszem uniwersalnym akcji, zyskał 1,9%, a Millennium MiŚ Spółek oraz Idea Akcji dały zarobić po 2,9%.

Podzielony rynek

Okres od 4 maja do dziś czas, w którym trudno mówić o jednoznacznej tendencji na naszym parkiecie. Indeks WIG zyskał w tym czasie ok. 6%. Ten wynik nie w pełni oddaje jednak to, co przez ten okres działo się na rynku. Indeks małych spółek sWIG80 poszedł w górę aż o 10%, średnie spółki z mWIG40 zwyżkowały o 6,5%, a WIG20 podniósł się o 2% (tu musimy pamiętać jednak o odliczonym od jego wartości prawie do dywidendy z KGHM, bez czego zwyżka byłaby większa). Jeszcze większe dysproporcje mają miejsce jeśli chodzi o zachowanie poszczególnych sektorów. WIG-Spożywczy podskoczył od 4 maja do 16 lipca aż o jedną piątą, podczas gdy WIG-Telekomunikacja stracił 2%. Na całym rynku niewiele więcej spółek poszło w górę niż w dół. Można znaleźć przykłady kilkudziesięcioprocentowych zwyżek, jak i zniżek w takiej skali. Najczęściej dotyczy to walorów spółek o niewielkim wpływie na główne indeksy. Wśród kluczowych firm zwracała uwagę siła Lotosu, czy Cyfrowego Polsatu, idących w górę po ok. jedną czwartą i słabość TP, tracącej ponad jedną dziesiątą.

Trudne decyzje

Zachowanie rynku ma bezpośredni wpływ na osiągnięcia funduszy. Dobrym tego przykładem jest BPH Akcji Dynamicznych Spółek, mający na koniec minionego roku największe pozycje w ING BSK oraz Cyfrowym Polsacie, które znakomicie wypadają w okresie od 4 maja.
O ile w początkowej fazie zwyżek, jakie zaczęły się na warszawskim parkiecie w połowie lutego tego roku wygrywały te fundusze, które miały dużo akcji w portfelach, to teraz widać coraz większy wpływ konstrukcji portfeli na ich osiągnięcia. DWS Top 25 Małych Spółek, choć jak podał na koniec czerwca tego roku miał 94,3% akcji w portfelu, to wypada nieznacznie gorzej niż segment małych i średnich spółek. Idea Akcji na koniec czerwca miała 92% akcji w portfelu, a zarobiła w badanym okresie niewiele.

Dla inwestorów obecna sytuacja stanowi dodatkową trudność przy wyborze funduszu. Widać, że w grę wchodzi nie tylko ryzyko związane z zachowaniem się rynku akcji, ale również ryzyko specyfiki samego funduszu i tego, jak zarządzający radzi sobie z rynkiem. Wyraźnie przy tym rzuca się w oczy to, że rozrzut wyników jest znacznie większy w przypadku funduszy o mniejszych aktywach. Najwięksi gracze aż tak bardzo osiągnięciami się nie różnią. Wyniki 5 funduszy akcji, w których aktywa przekraczają 1 mld zł, mają w badanym okresie wyniki od 3,5% (Pioneer Akcji Polskich) do 7,3% (Aviva Investors Polskich Akcji).

Krzysztof Stępień
Główny Ekonomista,
Expander

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Expander

Polecane