Czytasz dzięki

Fabryka baterii do e-aut stanie na Słowacji

opublikowano: 26-07-2019, 14:37

Wspólna amerykańsko-słowacka inwestycja będzie warta 100 mln EUR. Budowa zakładu ma ruszyć wiosną 2020 r.

Firma Wildcat Discovery Technologies (WDT) z USA i słowacka spółka InoBat podpisały właśnie umowę o współpracy przy produkcji akumulatorów do elektrycznych samochodów. Wiosną przyszłego roku mają wspólnie zacząć stawiać fabrykę, w której produkcja ruszyłaby pod koniec 2021 r. O inwestycji poinformował w piątek Maroš Šefčovič, słowacki wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej. Zakład mają początkowo produkować średnio 1500 akumulatorów rocznie, ale w kolejnych latach miałby zwiększyć moce wytwórcze.

Zobacz więcej

Ładowanie elektrycznego auta

Fot. Bloomberg

Z technologii amerykańskiej firmy WDT korzystają dostawcy akumulatorów m.in. do samochodów takich marek, jak BMW, Daimler, czy Toyota. Cytowany przez dziennik „SME” Marián Boček, prezes spółki InoBat ma nadzieję, że produkowane na Słowacji baterie będą wykorzystywane przez producentów samochodów elektrycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Konkurencja jest tu jednak coraz większa. W podwrocławskich Kobierzycach działają już i rozbudowują się produkujące tego typu baterie zakłady firmy LG Chem. Koreański inwestor planował również postawić w Polsce kolejną fabrykę za 1,4 mld EUR. Wstępny wybór padł na Opole, jednak LG Chem wciąż się waha, czy kolejny zakład zbudować w Polsce. Na razie nie podjął żadnych formalnych kroków związanych z tą inwestycją.

Fabrykę buduje u nas również inny południowokoreański producent baterii do e-samochodów – SK Innovation. Zakład w Dąbrowie Górniczej ma kosztować ponad 330 mln EUR.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy