Fabryka karabinów za 100 mln zł

KA
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

Radomski Łucznik czeka przeprowadzka. W obecnej fabryce może powstać technologiczny inkubator.

Ponad 100 mln zł pochłonie budowa nowej siedziby Fabryki Broni Łucznik-Radom, będącej częścią grupy Bumar. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Bumar ujawniły, że 28 sierpnia zawarły umowę stanowiącą podstawę inwestycji zaplanowanych na lata 2012-16. Nie ujawniają, jaka część inwestycji zostanie sfinansowana przez ARP, a jaka przez Bumar. Wiadomo, że Bumar będzie płacił za modernizację parku maszynowego.

— To jedna z największych inwestycji grupy Bumar, w której produkowane będą innowacyjne produkty. Liczymy na kontrakty z Ministerstwem Obrony Narodowej, a w perspektywie z klientami z zagranicy — mówi Krzysztof Krystowski, prezes Bumaru.

W nowym zakładzie mają być produkowane kolejne modele modułowego systemu broni strzeleckiej (MSBS). Na targach broni w Kielcach Bumar zaprezentował karabinek podstawowy SMBS z podwieszanym granatnikiem i kolbą. W planach są kolejne. Obecna siedziba nie ma jednak warunków do uruchomienia tej produkcji.

— Budowa od podstaw nowego zakładu opłaci się nam bardziej niż remont obecnej fabryki. W nowej fabryce moce produkcyjne będą większe, ale nie planujemy zmian w zatrudnieniu — mówi Tomasz Mita, prezes Fabryki Broni Łucznik- Radom.

Nowe obiekty produkcyjne i administracyjne Łucznika powstaną w Radomiu, na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prace budowlane mają potrwać 15 miesięcy. Przeprowadzka do nowej fabryki planowana jest na połowę 2014 r., a zakończenie inwestycji — na 2016 r.

— Do tego czasu chcemy uzyskać trochę pieniędzy ze sprzedaży zbytecznego majątku starej fabryki — mówi Tomasz Mita. Rozważane jest m.in. stworzenie w starej fabryce parku technologicznego, w którym rodziłyby się innowacyjne pomysły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu