Fabryka mebli w obszarze Natura 2000

MAG
opublikowano: 18-07-2008, 00:00

Spór o strefę ekonomiczną w Przemęcie trwa rok. Okazuje się, że jej stworzenie grozi powtórką z Rospudy.

Spór o strefę ekonomiczną w Przemęcie trwa rok. Okazuje się, że jej stworzenie grozi powtórką z Rospudy.

Tego jeszcze nie było. Zwykle utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej idzie szybko i wszystkie strony są zadowolone. Ale nie w Przemęcie, gdzie 20 mln zł chce zainwestować firma meblarska z niemieckim kapitałem — Tappol. Od roku trwają o to spory między gminą, której zależy na inwestorze (firma płaciłaby najwyższy w gminie podatek od nieruchomości: 1,1 mln zł w 9 lat), a lokalnymi przedsiębiorcami obawiającymi się, że stracą pracowników. Wydawałoby się, że po roku zmagań, Ministerstwo Gospodarki (MG) ucięło konflikt. Projekt rozporządzenia dwa tygodnie temu trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Błąd z naturą

Okazuje się, że jest w nim błąd. Znajduje się tam zapis: „Proponowane do włączenia w granice strefy tereny nie leżą w obszarze Natura 2000”. To nieprawda.

— Działki o łącznej pow. 5,85 ha położone są w obszarze Natura 2000 — twierdzi biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

— Nie wiedziałam o tym. Władze gminy dały nam inne informacje, nie mam powodu, by im nie ufać. Ale skoro tak jest, wyjaśnimy sprawę na spotkaniu ze wszystkimi stronami, które odbędzie się 22 lipca — zapowiada Teresa Korycińska z Departamentu Instrumentów Wsparcia w MG.

Być może — zważywszy na zamieszanie z obwodnicą Augustowa — ta informacja zniechęci MG do strefy w Przemęcie. Z drugiej strony, Teresa Korycińska uspokaja, że w obszarze Natura 2000 można inwestować, o ile zgodzą się na to lokalne służby ochrony środowiska.

Jest jeszcze jeden ciekawy wątek w tej historii: istnieje podejrzenie, że Tappol założyła niemiecka grupa 3C-Holding, która w Polsce zobowiązała się nie produkować mebli. Wniosek w tej sprawie trafił do MG.

Siatka powiązań

— 3C-Holding ani nie założyła firmy Tappol, ani nie ma z nią żadnych powiązań kapitałowych. Tappol nie jest też dostawcą tej spółki — twierdzi jednak Markus Kemming, prezes 3C-Holding.

Marek May, prezes firmy Tappol, odmówił komentarza. Tappol informował MG, że cała produkcja będzie sprzedawana przez 3C-Holding. Ta niemiecka spółka ma 49 proc. udziałów DFM Dobre Miasto. To producent mebli, który w warmińsko-mazurskiej SSE zainwestował 25,1 mln zł i zatrudnia 519 osób. W umowie firmy DFM Dobre Miasto istnieje zapis pozwalający na umorzenie udziałów wspólnika, który wchodzi ze spółką na drogę konkurencji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy