Facebook kupił start-up z obszaru biometrii

  • PAP
opublikowano: 24-01-2018, 18:40
aktualizacja: 24-01-2018, 18:42

Facebook oficjalnie potwierdził, że zakupił start-up Confirm.io, zajmujący się tworzeniem narzędzi do weryfikacji biometrycznych dowodów tożsamości. Firma z Bostonu zamknie swoją siedzibę, a pracownicy wraz z projektami przejdą do struktur Facebooka.

Confirm.io to start-up, który stworzył elastyczne narzędzie programistyczne pozwalające każdej organizacji czy firmie na szybką weryfikację biometrycznych dowodów tożsamości.

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka
[FOT. BLOOMBERG]

W ciągu trzech lat swojej działalności, Confirm.io zebrał ponad 4 mln dolarów wsparcia od inwestorów, wśród których można było znaleźć między innymi podmioty takie, jak Cava Capital. Confirm.io ubiegało się wówczas o dofinansowanie w kategorii zaawansowanych technologii kryminologicznych, jak i mobilnej biometrii ze względu na swoją pracę nad rozwiązaniami algorytmów rozpoznawania twarzy.

Narzędzie opracowane przez start-up pobiera dane z analizowanego dowodu tożsamości, następnie zaś używa rozpoznawania twarzy w celu potwierdzenia zgodności danych. W końcowej fazie działania wszystkie informacje dotyczące dokumentu, jak i twarzy analizowanej przez algorytm, są usuwane z systemu Confirm.io.

Stworzona przez firmę technologia może być łatwo integrowana w istniejących rozwiązaniach informatycznych firm. Narzędzie było wykorzystywane już przez firmę Doordash świadczącą usługi dostawy żywności, która za pomocą algorytmu Confirm.io weryfikowała tożsamość swoich kierowców.

"Naszą misją było stworzenie pierwszej rynkowej platformy weryfikacji tożsamości, która umożliwi działanie z wieloma dokumentami i będzie łatwa do integracji z innymi usługami" - napisał start-up Confirm.io w swoim oświadczeniu potwierdzającym fuzję z Facebookiem. Firma poinformowała również, że dopóki nie zostanie zakończona restrukturyzacja związana z przejęciem, jej usługi będą niedostępne.

Facebook z kolei w związku ze sprawą oświadczył, że "jesteśmy podekscytowani i witamy załogę Confirm.io w Facebooku z nadzieją, iż ich technologia i doświadczenie będzie wsparciem naszych nieustających wysiłków w zwiększaniu bezpieczeństwa społeczności użytkowników serwisu".

Media technologiczne spekulują, że Facebook może potencjalnie chcieć wykorzystać technologię Confirm.io do potwierdzania tożsamości użytkowników, których konta zostały zablokowane z powodu utraty hasła, bądź ataku hakerów. Powołują się przy tym na fakt, że we wrześniu serwis Marka Zuckerberga testował funkcję przywracania dostępu do konta na podstawie wgrania do systemu zdjęcia twarzy użytkownika, które było następnie porównywane z wcześniej umieszczanymi przez niego w serwisie fotografiami.

Od 2013 roku Facebook pozwala na odzyskanie dostępu do konta dzięki przesłaniu do obsługi serwisu skanu dowodu tożsamości, bądź "innych materiałów pozwalających na weryfikację".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane