Facebook zatrudni 10 tys. osób

Małgorzata GrzegorczykMałgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 2021-10-18 06:00

Amerykański gigant chce budować metaverse, czyli nowe oblicze internetu, w UE. Będzie szukać pracowników i wsparcia rządów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Dlaczego Facebook chce pracować nad metaverse w UE
  • Czy liczy na rządowe granty
  • Czy kraje, w których już znajdują się biura firmy, mają większe szanse na przyciągnięcie nowego projektu

Metaverse, nowa platforma cyfrowa oparta na takich technologiach, jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, może zmienić internet. Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, wierzy, że dzięki niej interakcje online staną się bliższe doświadczeniom w czasie rzeczywistym. I zamierza zainwestować w metaverse.

„Firma podjęła decyzję, że to właśnie Europa będzie tu miała kluczowe znaczenie. W ciągu najbliższych pięciu lat planuje stworzyć tu 10 tys. nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów – informuje spółka w komunikacie.

Dodaje, że w UE jest dużo informatyków, a Polska zajmuje obecnie 5. miejsce w rankingu najlepiej wyszkolonych specjalistów w obszarze nowych technologii opracowanym przez Harvard Business Review. Firma już korzysta z europejskich zasobów. Stworzyła programy grantowe na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, otworzyła pierwsze w Europie laboratorium badań nad sztuczną inteligencją FAIR we Francji i biuro Facebook Reality Labs w irlandzkim Cork. Niedawno we współpracy z Telus International Facebook uruchomił centrum wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w Gdańsku. Biuro wspiera małe i średnie firmy oraz reklamodawców z Europy Środkowej i Wschodniej, w tym roku w językach rosyjskim i polskim, a od przyszłego dołączą konsultanci znający czeski, rumuński, węgierski, niemiecki i angielski.

- Unia Europejska odgrywa też ważną rolę w kształtowaniu zasad funkcjonowania internetu. Z nadzieją patrzymy na wysiłki europejskich rządów w zapewnieniu jednolitego rynku cyfrowego oraz stabilności w międzynarodowym przesyle danych. W ramach nadchodzącej rekrutacji w całym regionie jesteśmy otwarci na współpracę z rządami w całej UE, aby wybrać właściwe rynki i specjalistów do pracy nad metaverse – mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej w Facebooku.

Nie ma na myśli rządowych grantów.

- Chcemy nawiązywać współpracę z rządami i oczywiście weźmiemy pod uwagę lokalne warunki inwestycyjne. Nie oczekujemy jednak dotacji rządowych na te stanowiska – informuje biuro prasowe Facebooka.

Przy nowym projekcie nie ma znaczenia, czy firma ma już w danym kraju biuro.

- Jesteśmy firmą globalną i pragniemy, by ludzie pracowali nad projektami związanymi z metaverse w wielu miejscach, w tym także zdalnie. Nowe miejsca pracy będą dostępne dla wszystkich osób mieszkających w UE, a dzięki naszej nowej polityce dotyczącej pracy zdalnej nie będą one ograniczone do miast lub krajów, w których mamy już biura – informuje biuro prasowe Facebooka.