„Fakt” wywołał poruszenie na rynku prasy

opublikowano: 20-10-2003, 20:40

PAP: "Super Express" stawia na ciekawe, newsowe teksty, "Życie Warszawy" na dodatki, "Rzeczpospolita" ma wkładkę warszawską, a Agora pracuje nad zmianą bezpłatnej do tej pory gazety "Metro". Takie poruszenie na polskim rynku prasy codziennej wywołuje "Fakt" - nowy dziennik Axel Springer Polska, który ukaże się 22 października.

"Od czasu gdy redaktorem naczelnym jest Mariusz Ziomecki wiele się w +Super Expressie+ zmieniło. Staliśmy się drapieżnym tabloidem z ostro formułowanymi opiniami. Czytelnicy to zaakceptowali, bo sprzedaż wzrosła" - powiedziała PAP rzeczniczka "Super Expressu" Grażyna Bukowska. Dodała, że gazeta jest grubsza i ma więcej ciekawych tematów, wypuściła też na rynek gadżety, m.in. karty do gry. Bukowska poinformowała, że zmiany czekają czwartkowe wydanie "SE", ale nie zdradziła szczegółów.

"Chętnie się zmierzymy z +Faktem+" - dodała i zapowiedziała twardą konkurencję.

"Pierwsze tygodnie pokażą, jak +Fakt+ zmieni rynek" -powiedziała rzeczniczka Domu Prasowego wydającego "Życie Warszawy" Monika Sarnecka. Zaznaczyła, że jej gazeta - zgodnie ze swoją wizją rozwoju - zmienia od kilku miesięcy dodatki; postawiła też na mocne strony gospodarcze. Według Sarneckiej, szczególnych przygotowań związanych z wejściem nowego dziennika w jej wydawnictwie nie ma.

"Fakt" spowodował także spore zmiany w Agorze. Zmieniła się makieta "Gazety Wyborczej", pojawił się nowy dodatek dla mężczyzn "Wysokie obroty". Wszystko wskazuje na to, że Agora na tych działaniach nie poprzestanie. Z dwóch nieoficjalnych źródeł zbliżonych do "Gazety Wyborczej" PAP dowiedziała się, że Agora planuje w tym samym dniu, w którym na rynku pojawi się "Fakt", wypuszczenie swojego wysokonakładowego dziennika, prawdopodobnie pt. "Metro" - tak jak wydawana obecnie dwa razy w tygodniu w stolicy bezpłatna gazeta. Informatorzy PAP mówią o dwóch koncepcjach "Metra". Albo będzie to bezpłatna codzienna gazeta wydawana na Warszawę, albo ogólnopolski dziennik w cenie 90 groszy.

Oficjalnie Agora nie potwierdza tych informacji, choć nie zaprzecza, że pracuje nad nowym projektem. "Dotychczas rynek spekulował na temat nowej gazety. Teraz dowiemy się, jaka to będzie gazeta i do jakiego czytelnika będzie adresowana" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie. Koncern zapowiada sukcesywne wprowadzanie na rynek swoich nowych projektów, w zależności od tego, jaka będzie nowa gazeta Springera i w jakim stopniu będzie dla Agory konkurencją.

Najmniej zmian do tej pory dało się zauważyć w "Rzeczpospolitej". Gazeta od 15 września wydaje dodatek warszawski. W poniedziałek o przygotowaniach dziennika na wejście na rynek "Faktu" nikt nie chciał z PAP rozmawiać. W sekretariacie redaktora naczelnego poinformowano, że wszyscy redaktorzy są na pilnym zebraniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „Fakt” wywołał poruszenie na rynku prasy