FAKTY- Zasady polityki kursowej w Polsce

14-05-2002, 12:22

WARSZAWA (Reuters) - Zasady polityki kursowej, o których we wtorek ma dyskutować rząd, zawarte są w ustawie o banku centralnym i Konstytucji.

Dla rynku kluczowe jest, czy rząd może wprowadzić zmiany w reżimie walutowym bez aprobaty banku centralnego. Codzienne zarządzanie polityką kursową, a także ewentualne interwencje na rynku, są domeną banku centralnego.

Główna regulacja, określająca odpowiedzialność za politykę kursową, zawarta jest w artykule 24 ustawy o banku centralnym. Mówi ona, że politykę walutową ustala rząd "w porozumieniu" z Radą Polityki Pieniężnej.

W przeszłości "porozumienie" oznaczało de facto zgodę obydwu stron i minister finansów Marek Belka wielokrotnie powtarzał, że jakiekolwiek zmiany w tej konstrukcji wymagałyby poparcia banku centralnego.

Belka mówił, że chętnie zmieniłby obowiązujący w Polsce od dwóch lat w pełni uwolniony kurs złotego na system bardziej kontrolowany, zanim Polska znajdzie się w poczekalni do strefy euro, czyli w systemie walutowym ERM-2

Bank centralny opowiada się z kolei za utrzymaniem wolnego kursu złotego tak długo jak to możliwe przed wejściem do systemu ERM-2, w którym Polska znajdzie się prawdopodobnie po wejściu do Unii Europejskiej w roku 2004.

Poniżej przedstawiamy stosowne fragmenty Konstytucji i Ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Ustawa o NBP

Artykuł 3

1. Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP.

2. Do zadań NBP należy także:

(...) prowadzenie działalności dewizowej w granicach określonych ustawami.

Artykuł 24

1. NBP realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów w porozumieniu z Radą.

2. Zasady ustalania kursu złotego w stosunku do walut obcych ustala Rada Ministrów w porozumieniu z Radą.

Konstytucja: Artykuł 227 (Rozdział X, Finanse Publiczne)

1. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Nardowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

7. Organizację i zasady działania Narodowego Banku Polskiego oraz szczegółowe zasady powoływania i odwoływania jego organów określa ustawa.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / FAKTY- Zasady polityki kursowej w Polsce