Fala optymizmu na rynkach akcji

Sebastian Trojanowski doradca inwestycyjny Noble Securities
opublikowano: 07-09-2012, 00:00

Konferencja Mario Draghiego potwierdziła rynkowe oczekiwania, a sentyment wyraźnie się polepszył po optymistycznych danych zza oceanu.

W czwartekuwaga rynków skupiała się głównie na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i konferencji Mario Draghiego. Przede wszystkim nie potwierdziły się spekulacje o obniżeniu stopy procentowej do 0,5 proc. Zanim zaprezentowane zostały szczegóły programu skupu obligacji, obniżone zostały prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Mario Draghi stwierdził, że dynamika wzrostu gospodarczego utrzyma się na niskim poziomie do końca 2012 r. z możliwym ryzykiem podwyższonego tempa inflacji. Dość pesymistyczna wymowa tej części konferencji spowodowała nieznaczną realizację zysków na rynkach akcji.

W dalszej części konferencji omówione zostały szczegóły nowego programu OMT (outright monetary transactions), który zastąpi SMP. Krótko mówiąc, w dużym stopniu potwierdziły się wcześniejsze informacje podawane przez agencję Bloomberg. Zakupy obligacji będą dokonywane na rynku wtórnym, gdyż skup na rynku pierwotnym wykraczałby poza mandat EBC i dlatego do tego celu użyte zostaną fundusze EFSF/ESM. Skup będzie miał charakter nielimitowany, zarówno w ujęciu wartościowym, jak i czasowym, będzie się koncentrować na papierach o zapadalności do 3 lat. EBC nie będzie posiadał uprzywilejowanego statusu, a sam program będzie podlegał pełnej sterylizacji. Działania EBC będą uzależnione od akceptacji warunków pomocy przez rząd danego kraju i stopniowego wywiązywania się z nich, w czym Mario Draghi nie wykluczył współpracy z MFW.

Po przeszło miesiącu pełnym plotek i spekulacji na temat działań EBC trudno mówić o zaskoczeniu. Plan jest zgodny z wypadkową oczekiwań rynkowych, lecz jego skuteczność jest w pewnym stopniu uzależniona od politycznej woli i determinacjirządów poszczególnych państw, co może stwarzać kolejne napięcia w strefie euro w przyszłości.

Przed piątkowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy należy wspomnieć, że raport agencji ADP pokazał wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w sierpniu o 201 tys. (prognozowano 140 tys.), a liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do 365 tys. z 377 tys. (prognozowano 370 tys.).

Te dane razem z lepszym od oczekiwań odczytem indeksu ISM dla sektora usług (53,7 pkt) dały sygnał do wzrostu na amerykańskim rynku akcji. Indeks S&P 500 dynamicznie zwyżkował od samego początku sesji i po godz. 16 osiągnięto nowe maksimum powyżej 1427 pkt. To ważny impuls, który przełamuje trwający ostatnio marazm i może przerodzić się w dynamiczną falę wzrostową. Nastoje może popsuć dzisiejszy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze poza rolnictwem. Jednak do tego czasu powinny się utrzymać bardzo dobre nastroje, które w Warszawie panowały już od rana. Indeks WIG20 przełamał impas i ponownie wraca do poziomu 2300 pkt. W optymalnym scenariuszu rynek powinien przynajmniej jeszcze raz przetestować górne ograniczenie konsolidacji (2342 pkt).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Trojanowski doradca inwestycyjny Noble Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fala optymizmu na rynkach akcji