Czytasz dzięki

FAM na zakupach w Polsce i Europie

KAP
opublikowano: 14-03-2008, 00:00

Co roku grupa miała na koncie jedną akwizycję. Tradycję podtrzyma, a do tego wyśle na parkiet firmy zależne.

Co roku grupa miała na koncie jedną akwizycję. Tradycję podtrzyma, a do tego wyśle na parkiet firmy zależne.

FAM tworzy grupę, która dostarcza materiały dla sektora budowlanego. Ma już trzy ocynkownie, jest też dostawcą tkanin używanych choćby przy ocieplaniu budynków, a teraz chce rozwinąć działalność na rynku konstrukcji stalowych.

— Co roku przejmujemy jedną firmę. Tak było w poprzednich latach i tak planujemy w tym roku — mówi Piotr Janczewski, prezes grupy kapitałowej FAM.

W 2005 r. FAM kupił Mostostal Wrocław, z którego wydzielił spółkę FAM Cynkowanie Ogniowe (zabezpieczenia antykorozyjne), w 2006 r. przejął Stradom (tkaniny), a w ubiegłym roku Metalplast System (cynkowanie ogniowe, konstrukcje modułowe i stolarka otworowa).

— W tym roku chcemy przejąć zakład, który — ogólnie mówiąc — na bazie konstrukcji stalowych produkuje wyroby zaawansowane technologicznie i jest zlokalizowany we Wrocławiu lub okolicach, by moźna było przenieść tam działalność Mostostalu Wrocław — informuje prezes.

Z którymi firmami FAM rozmawia o przejęciu? Tego prezes nie ujawnia. Informuje natomiast, że akwizycja może zostać częściowo zrefinansowana poprzez sprzedaż ponad 3 ha gruntów wrocławskiego Mostostalu. Właśnie uprawomocniła się decyzja, zgodnie z którą grunty dolnośląskiej spółki mogą być przeznaczone nie tylko na działalność przemysłową, lecz także np. mieszkaniową.

W przyszłym roku natomiast na zakupy może ruszyć FAM Cynkowanie Ogniowe, który właśnie sfinalizował fuzję z Metalplast System. Nowy podmiot, po przekształceniu w spółkę akcyjną i uporządkowaniu działalności, jeszcze w tym roku może trafić na parkiet. Planowana emisja to około 50 mln zł.

— Dzięki temu debiutowi pojawią się pieniądze zarówno w FAM Cynkowanie Ogniowe, jak i u nas, ponieważ zamierzamy sprzedać część posiadanego pakietu akcji tej spółki. Będziemy więc mieć pieniądze na realizację nowych projektów — twierdzi Piotr Janczewski.

Celem emisji będzie dalsza konsolidacja rynku cynkowniczego w Polsce — budowa nowej ocynkowni albo jej zakup. Rozważane są też projekty akwizycyjne w tej branży w Rumunii albo w Bułgarii.

W przyszłym roku natomiast na parkiet ma trafić częstochowski Stradom, który właśnie kupił 15,5 ha gruntu po dawnej Hucie Częstochowa. Postawi na nim zakład recyklingu polipropylenu, a po 2010 r. sam także przeniesie się na nowy teren. Wartość inwestycji w nowy zakład może sięgnąć 20-25 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane