Farmacja straci 100 mln zł

AT
opublikowano: 11-08-2011, 00:00

Apteki i hurtownie będą musiały przecenić zapasy — zadecydowało Ministerstwo Zdrowia.

Apteki i hurtownie będą musiały przecenić zapasy — zadecydowało Ministerstwo Zdrowia.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia (MZ) zajęło stanowisko w kontrowersyjnej sprawie naliczania marż przez apteki i hurtownie po wejściu w życie od 1 stycznia 2012 r. nowej ustawy refundacyjnej. Decyzja jest niekorzystna dla branży.

Bez taryfy ulgowej

Apteki i hurtownie farmaceutyczne nie wiedziały, czy po urzędowym zmniejszeniu ceny leku będą mogły wyprzedać go jeszcze po starej, wyższej cenie. Ministerstwo Zdrowia (MZ) po konsultacji z Ministerstwem Finansów poinformowało, że nie jest to możliwe.

"W przypadku podwyższenia ceny leku będzie to skutkowało dodatkowym zyskiem (…), a w przypadku obniżenia stratą podmiotu (…). Przeszacowanie podmiotu jest normalnym zjawiskiem występującym w handlu. Z dotychczasowej praktyki dotyczącej zmian cen urzędowych środków farmaceutycznych wynika, że podwyższenie cen urzędowych z nadmiarem kompensowało jednostkom obrotu handlowego obniżenie cen niektórych leków (…)" — można przeczytać w komunikacie MZ.

Taka interpretacja przepisów nowej ustawy zmusi apteki i hurtownie do przeceny zapasów o około 100 mln zł.

Pomoc Senatu

Według wcześniejszych wyliczeń IMS Health, które zakładały zmniejszenie marży hurtowej z 9 do 5 proc. oraz spadek cen o 10 proc., przecena magazynów będzie kosztowała apteki około 91 mln zł, a hurtownie 47 mln zł. Po poprawkach Senatu marża hurtowni w pierwszym roku funkcjonowania ustawy spadnie "tylko" do 7 proc., straty hurtowników będą mniejsze i wyniosą około kilkanaście milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu