Farmy wiatrowe łatwo nie odzyskają milionów

opublikowano: 24-09-2018, 22:00

Nie ma wiążącej uchwały w sprawie sporów spółek z gminami dotyczących podatku od nieruchomości za 2017 r.

W poniedziałek Najwyższy Sąd Administracyjny (NSA) miał wydać uchwałę, która rozwiąże kwestie sporne pomiędzy elektrowniami wiatrowymi a gminami, dotyczące podatku od nieruchomości za ubiegły rok. Tak się nie stało.

Z komunikatu NSA wynika, że w konkretnej sprawie, która miała być podstawą wydania uchwały, uchwały…. nie będzie. Zdaniem sędziów orzekających w powiększonym składzie (czyli 7 osób, zwykle orzekają 3) zasadne jest natomiast ponowne „rozpatrzenie tej skargi kasacyjnej w rozszerzonym składzie”. Nowy termin posiedzenia NSA nie jest jeszcze ustalony.

Sprawa kasacyjna dotyczyła tylko jednej z kilkudziesięciu spółek, które postanowiły walczyć „do końca” w NSA, zaskarżając korzystne dla gmin wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych. Uchwała byłaby wiążąca dla innych sędziów, którzy wstrzymali postępowania, orzekających w podobnych sprawach. Problem opisywały głośno media, które spekulowały, że uchwała będzie niekorzystna dla samorządów. To oznaczałoby, że niektóre gminy będą zmuszone zwrócić spółkom nawet po kilka milionów złotych podatku za 2017 r. W skali całego kraju byłyby to setki milionów złotych.

— Jeśli NSA wyda wyrok w składzie siedmiu sędziów, to będzie on wiązał tylko w tej konkretnej sprawie. W konsekwencji oznacza to, że wyrok będzie jedynie pewnym drogowskazem, nieograniczającym ani stron, ani innych składów orzekających — komentujeMaja Fabrowska z Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.

Spór dotyczy podstawy naliczania podatku. W korzystnej dla biznesu interpretacji powinna ona być naliczana jedynie od wartości tej części elektrowni, która została wzniesiona z użyciem „wyrobów budowlanych”, a więc bez fundamentu, wieży i elementów technicznych.

Dla gminy Kamiennik, na terenie której działa spółka Tauron Ekoenergia, ta różnica w podstawie opodatkowania w skali roku wynosi aż ponad 2,96 mln zł. Taką kwotę przeznacza na wszystkie inwestycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane