Fed: amerykańska gospodarka spowolniła w sierpniu

Tadeusz Stasiuk, Dow Jones Newswires
opublikowano: 23-09-2021, 15:37

Cykliczny raport publikowany przez oddział Fed z Chicago wskazuje, że największa na świecie gospodarka wyhamowała w sierpniu dynamikę wzrostu, choć jej rozwój nadal pozostał ponadprzeciętny.

Fot. Paul Weaver/Unsplash

Wskaźnik National Activity spadł w sierpniu 2029 r. do 0,29 pkt z 0,75 pkt odnotowanych w lipcu, znacząco odbiegając od rynkowego konsensusu tałtującego się na poziomie 0,65 pkt.

Indeks CFNAI składa się z 85 wskaźników ekonomicznych pochodzących z czterech szerokich kategorii danych: produkcja i dochód; zatrudnienie, bezrobocie i godziny pracy; konsumpcja osobista i mieszkalnictwo; oraz sprzedaż, zamówienia i zapasy. Dodatni odczyt indeksu odpowiada wzrostowi powyżej trendu, a ujemny odczyt indeksu odpowiada wzrostowi poniżej trendu.

Fed podkreślił, że w najnowszym badaniu trzy z czterech głównych kategorii odnotowały pogorszenie sytuacji w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć wszystkie były plusie.

Zdaniem Banku Rezerw Federalnych wyhamowanie wzrostowej tendencji będzie postępować w kolejnych miesiącach, ale nie należy oczekiwać jakiegoś większego załamania trendu jeśli nie dojdzie do wystąpienia nieprzewidzianych trudności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane