Fed: amerykańska gospodarka umiarkowanie przyspieszyła

ARŻ, Reuters
opublikowano: 14-04-2021, 20:47

Ożywienie gospodarcze w USA przyspieszyło do umiarkowanego poziomu od końca lutego do początku kwietnia - pisze Fed w opublikowanej w środę Beżowej Księdze. Konsumenci, napędzani rozwojem programu szczepionkowego i bodźcami fiskalnymi, wydawali w tym okresie więcej pieniędzy, pisze Reuters.

„Raporty na temat turystyki były bardziej optymistyczne dzięki wzrostowi popytu na zajęcia rekreacyjne i podróże. To efekt łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią, zwiększenia liczby szczepień i wypłaty środków z programów pomocowych“ - stwierdziła Rezerwa Federalna w Beżowej Księdze, czyli raporcie z 12 okręgów regionalnych.

Jerome Powell i inni urzędnicy Fed twierdzą, że jaśniejsze prognozy gospodarcze i krótki okres wyższej inflacji nie wpłyną na politykę pieniężną, a bank centralny będzie utrzymywał wsparcie do czasu zakończenia kryzysu. W gospodarce Stanów Zjednoczonych wciąż brakuje 8,4 mln miejsc pracy w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Przedstawiciele banku centralnego w zeszłym miesiącu pozostawili stopy procentowe na poziomie bliskim zera. Utrzymali też program skupu obligacji o wartości 120 mld USD miesięcznie do czasu, gdy nie nastąpi „znaczący dalszy postęp” w realizacji celów Fed dotyczących zatrudnienia i inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane