Fed i spotkania ministrów finansów

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 23-01-2012, 08:32

Początek roku na rynkach finansowych upłynął w zaskakująco dobrych nastrojach.

To w dużej mierze efekt wycofywania się ze swoich pozycji przez inwestorów, którzy zakładali załamanie na rynkach po obniżkach ratingów. Z kolei dobre nastroje na Wall Street to po części efekt oczekiwań na kolejny ruch ze strony Fed. Ten balon może pęknąć już w środę. W kwestiach europejskich też będzie działo się więcej, gdyż już dziś rozpoczną się spotkania ministrów finansów.

Rynki akcji – o co chodzi Benowi Bernanke?

Czysto teoretycznie posiedzenie Rezerwy Federalnej powinno przejść na rynkach finansowych bez większego echa. Amerykańska gospodarka od kilku miesięcy daje sygnały powrotu do ożywienia, rynek pracy jest w najlepszej kondycji od wiosny 2008 roku i szczególnie na tle reszty świata ten obraz makro wygląda nieźle. Nawet tak zdecydowany gołąb jak James Bullard powiedział niedawno, iż Fed nie bardzo ma miejsce na dalsze luzowanie ilościowe. Z drugiej strony perspektywa umiarkowanego wzrostu z oczywistymi ryzykami po negatywnej stronie sprawiają, iż nikt nie oczekuje zacieśniania.

Tego obrazu można by nie komplikować, ale najwyraźniej część członków Fed uznała, że dlaczego by nie spróbować. Ostatnie minutes z posiedzenia Fed każą oczekiwać, iż na środowym posiedzeniu Fed przedstawi prognozę… własnej stopy procentowej. Po co? Naturalnie aby stymulować gospodarkę. Niższa stopa wolna od ryzyka to wyższa wycena (przynajmniej modelowa) akcji, droższe akcje to dodatni efekt majątkowy, to zaś oznacza wyższą konsumpcję itd. – przynajmniej w teorii.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, w którym miejscu ten łańcuch przestaje działać, natomiast do momentu wycen zdaje się działać nieźle. Warto przywołać przykład z jesieni 2010 roku, kiedy ceny akcji silnie rosły w oczekiwaniu na QE2. Obecnie jest podobnie – spadającym rynkowym stopom procentowym towarzyszy wzrost cen akcji. Jeśli trzymać by się kurczowo tej analogii, w 2010 roku w dzień po posiedzeniu Fed wzrosty na rynku akcji skończyły się i nastąpił zwrot (czytaj: popularne ostatnio sprzedawanie faktów). Oczywiście historia nie musi się powtórzyć, ale prawda jest taka, iż wielu innych powodów do tak silnego wzrostu cen akcji (szczególnie w odosobnieniu względem innych rynków) ostatnio nie było.

Nadchodzący tydzień – Bruksela na początek

Początek tygodnia przynosi spotkania ministrów finansów – najpierw strefy euro, później w szerszym gronie UE. Od grudniowego szczytu minął ponad miesiąc, ale inwestorzy nadal nie znają detali porozumienia fiskalnego. Istnieje pewna obawa, iż politycy uśpieni ostatnią poprawą nastrojów rynkowych i brakiem dużych aukcji obligacji w tym tygodniu ponownie spoczną na laurach, przyczyniając się do wzrostu rynkowego napięcia.

Spotkania w Brukseli i środowe posiedzenie Fed to zdecydowanie kluczowe punkty tygodnia. Z danych makro warto zwrócić uwagę na amerykański PKB (piątek), niemiecki indeks Ifo (środa) oraz wstępne PMI krajów strefy euro (wtorek). Warto pamiętać też o napiętej sytuacji na rynku ropy – dziś UE może zdecydować o sankcjach na Iran. Nie wykluczone, że w tym tygodniu agencja Fitch zdecyduje się na obniżenie ratingów sześciu krajów strefy. W tym gronie nie będzie jednak Francji, więc wpływ takiej decyzji na rynek nie powinien być szczególnie duży.  

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane