Fed idzie na pomoc rynkowi pieniężnemu

MD
opublikowano: 07-10-2008, 15:16

Fed poinformował, że będzie kupował papiery komercyjne. Chce zdecydowanym działaniem zakończyć kryzys, w jakim znalazł się rynek pieniężny.

Rynek pieniężny jest źródłem finansowania bieżącej działalności dla spółek. Jego zapaść, wywołana wzrostem ryzyka kontrahenta, groziła dalszemu funkcjonowaniu całej gospodarki. Niechęć do kupowania oferowanych papierów komercyjnych spowodował gwałtowny wzrost ich oprocentowania.

Fed poinformował we wtorek krótko przed rozpoczęciem sesji na Wall Street, że stworzy specjalną agencję, która zajmie się kupowaniem trzymiesięcznych niezabezpieczonych oraz zabezpieczonych wierzytelnościami papierów dłużnych. Fed poinformował, że administracja uznała jego decyzję za uzasadnioną i zdecydowała o przeznaczeniu pieniędzy na ten cel.

- Podjęte działania powinny skłonić inwestorów do powrótu na rynek pieniężny - głosi komunikat Fed.

Nie ujawnił, jakie środki ma zamiar przeznaczyć na zakupy. Wartość rynku pieniężnego w USA szacuje się na 1,6 bln USD.

Wiadomość poprawiła nastroje. Kontrakty na indeksy amerykańskich rynków akcji ruszyły w górę i zaczęły sygnalizować wzrosty na otwarciu sesji. Wcześniej lekko spadały.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Fed idzie na pomoc rynkowi pieniężnemu