„Fed nie będzie miotał giełdową łodzią”

Giełda nowojorska zamknęła się we wtorek w okolicach kreski, wymazując zyski osiągnięte w czasie handlu.

Indeksy S&P500 i Nasdaq zniżkowały o niespełna 0,1 proc., ale już Dow Jones stracił 0,3 proc. Jeszcze w czasie sesji zyski wskaźnika grupującego prestiżową 500 – tkę Wall Street sięgały 0,6 proc., a nastroje wspierały nieco lepsze od prognoz dane o zamówieniach w przemyśle. W skali miesiąca wzrosły one o 2,3 proc. Tymczasem szef nowojorskiego Fedu William Dudley nie wykluczył wręcz zwiększenia zakupów aktywów w przypadku, gdyby gospodarka nadal zawodziła. Jak jednak stwierdził, spodziewa się wyraźnego ożywienia, począwszy od przyszłego roku.

- Potrzeba będzie twardych danych, by upewnić inwestorów, że gospodarka sobie radzi, a ludzie znajdują pracę. W zasadzie to Fed powiedział już, co miał powiedzieć, i nie będzie już miotał giełdową łodzią – komentował dla Bloomberga Jason Cooper z towarzystwa 1st Source Investment Advisors.

Inwestorzy postanowili wstrzymać się z dalszymi zakupami do publikacji środowego raportu z rynku pracy, autorstwa agencji ADP, który będzie próbą generalną przed rządowym raportem, zapowiedzianym na piątek. Nastroje schłodziło także obniżenie przez bank Goldman Sachs prognozy wzrostu amerykańskiego PKB w drugim kwartale o 0,1 punktu proc., do 1,7 proc.

6,5 proc. zyskały papiery Zyngi. Producent gier na portale społecznościowe ma nowego prezesa. Został nim Don Mattrick, były szef działu rozrywki Microsoftu. Blisko 1 proc. straciła Alcoa. Na tydzień przed początkiem sezonu wyników kwartalnych, który tradycyjnie zainauguruje spółka, kurs producenta aluminium szoruje po czteroletnich minimach. Zdaniem analityków zyski spółek z indeksu S&P500 wzrosły w zakończonym kwartale o 2,4 proc. Jeszcze trzy miesiące temu spodziewano się wzrostu o 6,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy