Fed nie powinien zaskoczyć

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 19-05-2021, 10:58

Rynek akcyjny w tym tygodniu ponownie znalazł się pod presją, ze względu na obawy związane z narastaniem inflacji.

Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie
Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie
Fot. Dan Smith/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się niespełna 1% spadkami, a w środowy poranek spadki na głównych indeksach utrzymują się. Kontrakt terminowy na S&P 500 osuwa się w kierunku 4100 pkt., a niemiecki Dax spada poniżej 15300 pkt. Nie pojawiły się żadne nowe wydarzenia przemawiające za takim obrotem spraw. Widać, że na rynku utrzymuje się niepewność, którą częściowo może rozwiać dzisiejsza publikacja minutek z ostatniego posiedzenia FOMC. Choć minutki opracowywane były przed publikacją ostatnich danych z rynku pracy czy inflacji z USA, to jednak z rynkowego punktu widzenia będą istotne. Pytanie czy już w kwietniu niektórzy członkowie FOMC chcieli dyskutować nt. ograniczenia tempa skupu aktywów. Jeśli nie, powinno poprawić to nastoje rynkowe. Jeśli natomiast już w minionym miesiącu sygnalizowano konieczność normalizacji polityki monetarnej, może podsycić to niepewność na rynku i zwiększać nerwowość. Utrzymanie status quo w polityce monetarnej w USA powinno natomiast wspierać scenariusz kontynuacji wzrostów na Wall Street. Na przestrzenni ostatnich kilku tygodni wielokrotnie mieliśmy już do czynienia we zwrotem obaw dotyczących inflacji, które finalnie zostały załagodzone przez gołębią retorykę ze strony Fed i podobnie może być również tym razem.

Dolar tymczasem pozostaje w głębokiej defensywie, a kurs EURUSD wychodzi powyżej 1.22 i zmierza w kierunku grudniowych szczytów znajdujących się figurę wyżej. Co ciekawe, amerykańska waluta znajduje się pod presją mimo mieszanych nastrojów na rynku akcyjnym. Jeśli ze strony Fed popłynie dziś gołębi przekaz, presja na dolara może się nasilić. Równolegle poprawia się sentyment wobec wspólnej waluty, ze względu na postęp w kampanii szczepień oraz znoszone restrykcje odbicie na Starym Kontynencie przybiera na sile i powinno być już widoczne w piątkowych wstępnych danych PMI, które mogą wypaść relatywnie lepiej niż analogiczne odczyty z USA. Z tego powodu sentyment na rynku eurodolara pozostaje tak dobry.

Wzrost awersji do ryzyka zaciążył na notowaniach czarnego złota, niemniej jednak baryłka WTI pozostaje blisko 65 USD i porusza się w obserwowanym od miesiąca trendzie bocznym. Nadzieje na odbicie popytu w wyniku luzowania obostrzeń w sytuacji poprawy nastojów rynkowych powinny dawać szanse na wyjście na nowe szczyty.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane