„Fed nie rozwiąże problemu bezrobocia”

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 15-11-2010, 11:32

Rezerwa Federalna może wkrótce być zmuszona do zacieśnienia polityki, nawet mimo wysokiego bezrobocia – ostrzegł Jeffrey Lacker, prezydent oddziału Fed w Richmond.

- W pewnym momencie, i to w nieodległej przyszłości, nadejdzie trwałe ożywienie gospodarcze, lecz stopa bezrobocia pozostanie na wysokim poziomie w porównaniu z historyczną średnią. To, jakie decyzje wtedy podejmiemy będzie prawdziwym testem tego, co nauczyła nas historia – powiedział Lacker wskazując na doświadczenia lat 70 – tych.

Jak podkreślił, to nie sam fakt, że stopa bezrobocia jest podwyższona, popchnął Fed do poluzowania polityki pieniężnej, ale powolne postępy ożywienia oraz przekonanie, że takie działania mogą pomóc. Jednocześnie Lacker przestrzegła przed powtórzeniem błędów z lat 60 – tych i 70 – tych, kiedy nadmierne koncentrowanie się na stopie bezrobocia spowodowało przyspieszenie inflacji. Jego zdaniem polityka pieniężna może mieć jedynie przejściowy wpływ na stopę bezrobocia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane