Fed nie zmienił stóp, nie zamierza tego robić w 2020 roku

opublikowano: 11-12-2019, 20:12

Zgodnie z oczekiwaniami Fed nie zmienił stóp na koniec dwudniowego posiedzenia. Nie planuje także zmian w 2020 roku, roku wyborów prezydenckich.

- Komitet ocenia, że obecne stanowisko polityki pieniężnej jest właściwe, aby wspierać trwałą ekspansję aktywności  gospodarczej, silne warunki na rynku pracy i inflację w pobliżu symetrycznego celu 2 proc. - głosi komunikat Komitet Operacji Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego.

Po raz pierwszy od maja decyzja była jednogłośna. Fed zapowiedział monitorowanie wpływu danych na ocenę perspektyw gospodarki, „w tym rozwój wydarzeń globalnych oraz stłumionej presji inflacyjnej”. Z komunikatu usunięto wcześniejsze odniesienie do „niepewności” ciążącej na perspektywach.

Mediana szacunków dla stopy funduszy federalnych na koniec 2020 roku to 1,6 proc., na koniec 2021 roku 1,9 proc., a na koniec 2022 roku 2,1 proc. 13 uczestników posiedzenia spodziewa się braku zmiany stóp w przyszłym roku, a czterech podwyżki, jeśli będzie konieczna. Fed spodziewa się 2,0 proc. wzrostu gospodarki USA w 2020 roku  i 1,9 proc. w 2021 roku. Inflacja ma wynosić 2 proc. w 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane