Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 0,25 proc.

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 09-08-2005, 20:49

Obradujący we wtorek w Waszyngtonie Fed podniósł stopę funduszy federalnych, czyli główną stopę procentową w USA o 25 punktów bazowych. To już 10 z kolei podwyżka stóp o ćwierć punktu procentowego. Główna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 3,50 proc.

Obradujący we wtorek w Waszyngtonie Fed podniósł stopę funduszy federalnych, czyli główną stopę procentową w USA o 25 punktów bazowych. To już 10. z kolei podwyżka stóp o ćwierć punktu procentowego. Główna stopa funduszy federalnych wynosi obecnie 3,50 proc.

Z oficjalnego komunikatu po posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku Zarządu Rezerwy Federalnej wynika, że najprawdopodobniej nie jest to podwyżka ostatnia. Fed zamierza utrzymać politykę tzw. "małych kroków", co dotychczas przejawiało się w 25-punktowych podwyżkach stóp. Jednak w przypadku niekorzystnych zmian na rynku Fed nie wyklucza szybkiej reakcji. Prezes Fed, Alan Greenspan, chce w ten sposób zapobiec nakręcaniu spirali inflacyjnej.

Fed podtrzymuje obawy, że dla obecnego stanu gospodarki największym zagrożeniem jest inflacja. Napędza ją głównie wzrost cen surowców energetycznych, zwłaszcza ropy naftowej. Według Fed, amerykańska gospodarka otrząsnęła się jednak z negatywnych efektów wzrostu cen energii i utrzymuje wysokie tempo wzrostu. Przemawia za tym m.in największy od kwietnia wzrost liczby nowych miejsc pracy w lipcu oraz ożywienie w przemyśle i powrót koniunktury na rynku motoryzacyjnym.

Decyzja Fed jest zbieżna z oczekiwaniami rynku. Analitycy spodziewają się, że do końca roku stopy mogą wzrosnąć do 4 proc. Obecnie stopy procentowe w USA są o 1,5 proc. wyższe niż w strefie euro, gdzie ECB utrzymuje podstawową stopę refinansową na poziomie 2,0 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 0,25 proc.