Czytasz dzięki

Fed pompuje płynność i poprawia nastroje na rynkach

opublikowano: 12-03-2020, 18:32

Nowojorski Fed ogłosił w czwartek działania, które mają złagodzić, jak określono, „tymczasowe zakłócenia” na rynku obligacji skarbowych USA. Tylko w czwartek i piątek zaoferuje 1,5 bln USD płynności.

Fed w Nowym Jorku ogłosił, że na polecenie szefa Rezerwy Federalnej i w konsultacji z Komitetem Operacji Otwartego Rynku (FOMC) rozszerzy zakupy obligacji USA. W ostatnich miesiącach kupował za 60 mld USD miesięcznie tylko papiery krótkoterminowe. To działanie przypominające ilościowe luzowanie polityki monetarnej realizowane podczas kryzysu finansowego. W reakcji rentowność obligacji 10-letnich USA spadła wyraźnie do ok. 0,68 proc.  

Dodatkowo Fed z Nowego Jorku ogłosił zaoferowanie w ramach trzymiesięcznych transakcji repo 500 mld USD w czwartek. Zapowiedział powtórzenie tej operacji w piątek wraz z kolejnymi 500 mld USD w miesięcznych repo. Będzie kontynuował te operacje co tydzień do końca marca.

- To najbardziej znaczący ruch, jaki widzieliśmy ze strony Fed, w celu pokonania obecnych problemów – zauważył Yousef Abbasi, strateg globalnych rynków w INTL FCStone. – Mówimy o ok. 1,5 bln USD płynności na rynkach w okresie następnych 24 godzin – dodał.

W reakcji na komunikat Fed z Nowego Jorku indeksy rynków akcji zaczęły zmniejszać straty. DJIA, S&P500 i Nasdaq spadają obecnie o 5,5-6,0 proc. Wcześniej traciły ponad 7 proc.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane