Fed poprawił nastroje na Wall Street

Marek Druś
opublikowano: 17-09-2008, 00:00

Amerykańskie rynki akcji odbiły od dna. Przełomowym momentem sesji okazało się ogłoszenie, że FOMC (komitet sterujący polityką monetarną USA) utrzymał stopy na niezmienionym poziomie. Początkowa reakcja rynków była negatywna, ale szybko inicjatywę przejął popyt. Sygnał wskazujący, że Fed nie uległ nastrojowi paniki, uspokoił inwestorów.

Kolejnym pozytywnym impulsem była wiadomość, że AIG może skorzystać z funduszy Fed, aby wzmocnić kapitał. Pojawiły się także pogłoski, że kontrolę nad spółką chce przejąć Maurice Greenberg, jej były długoletni szef i jeden z większych akcjonariuszy. Kurs giganta ubezpieczeniowego w pewnym momencie nawet rósł, ale ostatecznie zakończył dzień spadkiem.

Przed ogłoszeniem decyzji FOMC było nerwowo. Indeksy wychodziły na plus i spadały pod kreskę25 razy. O 25 proc. zdrożały akcje Merrill Lynch, lekko spadł kurs Goldman Sachs, który przedstawił wyniki gorsze niż przed rokiem, ale lepsze niż oczekiwano. Kurs Lehman Brothers spadał, ale jego notowania zawieszono pod koniec sesji. Według "The Wall Street Journal", Barclays dogadał się w sprawie kupna inwestycyjnego biznesu banku. Ma też przejąć 9 tys. pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu