Fed stoi przed trudną decyzją

Magda Kozmana
20-03-2001, 00:00

Fed stoi przed trudną decyzją

Redukcja stóp w USA wyniesie przynajmniej 50 punktów

Dziś amerykański bank centralny Fed zadecyduje o obniżce stóp procentowych. Inwestorzy mają nadzieję na redukcję o 75 pkt bazowych. Prawdopodobnie jednak cięcia wyniosą tylko 50 pkt, a to może być za mało do poprawy nastroju na giełdach.

W ubiegłym tygodniu główny indeks Nasdaq stracił 7,9 proc., zaś indeks NYSE Dow Jones zamknął się o 7,7 proc. poniżej poziomu sprzed tygodnia. Dla największej amerykańskiej giełdy oznacza to najgorszy tydzień od prawie 12 lat. Spadki na amerykańskich giełdach spowodowały ucieczkę inwestorów od akcji, co odczuł także warszawski rynek.

Gra na trzy czwarte

Teraz uwagę inwestorów na całym świecie przykuwa dzisiejsze posiedzenie odpowiedzialnej w Fed za politykę monetarną USA Federalnej Komisji Otwartego Rynku. Podejmie ona decyzję o trzeciej już w tym roku obniżce stóp. Redukcja na poziomie 75 pkt, poprawiłaby nastroje na giełdach. Wszystko wskazuje jednak na to, że członkowie komisji wybiorą rozsądną redukcję na poziomie 50 punktów bazowych.

Dwie teorie

Analitycy są podzieleni, jeżeli chodzi o prognozy dotyczące dzisiejszej decyzji Fed. W ankiecie agencji Reuters 13 na 25 dealerów obracających obligacjami amerykańskiego rządu spodziewało się obniżki o 50 punktów, podczas gdy reszta stawiała na redukcję o 75 punktów.

— Fed musi pokazać, że chce oddalić recesję, dlatego dokona obniżki o 75 pkt — mówi Greg Valliere, dyrektor w Shwab Washington Research Group.

Zwolennicy minimalistycznej opcji uważają z kolei, że obniżka wyższa niż 50 punktów może wywołać chwilową panikę. Rynki mogłyby odebrać taką decyzję jako potwierdzenie tezy, że obecna sytuacja amerykańskiej gospodarki jest bardzo poważna.

Sprzeczne wieści płyną także z danych statystycznych. Nastroje amerykańskich konsumentów przestały spadać, wzrasta produkcja stali, sprzedaż w sektorze handlowym rośnie, a dane z rynku samochodowego okazały się lepsze od oczekiwanych. Z drugiej strony może niepokoić spadek produkcji przemysłowej już piąty miesiąc z rzędu. Jest to najdłuższy okres od czasu recesji z lat 1990-1991.

Powrót do korzeni

Jeżeli Fed zdecyduje się na większą redukcję, podstawowa stopa refinansowa spadnie w USA do 4,75 proc., czyli poziomu sprzed serii podwyżek, zapoczątkowanych w czerwcu 1999 roku. Wtedy to Alan Greenspan, szef amerykańskiego banku centralnego, zaczął poważnie obawiać się przegrzania gospodarki. Teraz Alan Greenspan ma inne zmartwienie. Tempo wzrostu PKB w pierwszej połowie tego roku może być bliskie zera.

— Chociaż styczeń i luty nie były tak złe, jak ostatnie miesiące ubiegłego roku, gospodarka znajduje się poniżej poziomu jej potencjalnego wzrostu — ostrzega Alan Greenspan w jednym ze swoich zawiłych przemówień.

Ekonomiści jednak nie biją na alarm, zakładając raczej, że w drugim półroczu gospodarka amerykańska odbije i zanotuje roczny wzrost w okolicach 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fed stoi przed trudną decyzją