Fed w centrum uwagi inwestorów na rynku złota

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 27-07-2022, 10:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dzisiejsza sesja na światowych rynkach finansowych jest podporządkowana wyczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej w kwestii poziomu stóp procentowych w USA. Nie inaczej jest na rynku złota, na którym początek bieżącego tygodnia upływa spokojnie – notowania kruszcu poruszają się w konsolidacji w rejonie 1710-1720 USD za uncję.

Bazowym scenariuszem w kwestii decyzji Fed jest podwyżka stóp procentowych o 0,75 pkt. proc. Taki scenariusz jest już uwzględniony na rynku złota, więc jego realizacja prawdopodobnie nie zachwiałaby istotnie notowaniami kruszcu – mogłaby jednak przyczynić się do większej presji na utrzymanie się niskich cen złota ze względu na wsparcie amerykańskiego dolara.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich miesiącach to dolar służy jako znacznie skuteczniejsza „bezpieczna przystań” niż złoto. Siłę amerykańskiej waluty wspiera właśnie przede wszystkim jastrzębi Fed, jednak rosnące stopy procentowe są właśnie tym, co zmniejsza atrakcyjność złota jako aktywa nieprzynoszącego odsetek. Z tej przyczyny, najbliższe tygodnie na rynku złota mogą być nadal trudne – jednak kruszec ten może odzyskać swój blask jak tylko wyraźniej widoczne będą oznaki globalnego spowolnienia gospodarczego.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane