Fed znów nie obniżył stóp

Marcin Gesing
opublikowano: 25-09-2002, 00:00

Amerykański bank centralny nie obniżył wczoraj stóp procentowych. Nie było zatem niespodzianki. Analitycy uważali bowiem, że mimo wysokich cen ropy i niepewności co do wzrostu gospodarczego Fed utrzyma stopy na obecnym poziomie.

Amerykański bank centralny nie zdecydował się wczoraj na obniżenie stóp procentowych. Trudno mówić o niespodziance. Żaden z 22 banków i domów maklerskich pełniących rolę dealerów rynku pierwotnego w USA nie spodziewał się innej decyzji. Sześć z tych instytuacji oczekuje natomiast jeszcze jednej redukcji przed końcem tego roku.

Decyzją Fed nie są też zaskoczeni polscy analitycy.

— Nic nie przemawiało za tym, by zmieniać poziom stóp. Są już na bardzo niskim poziomie, najniższym od 40 lat. Dalsze ich obniżanie nie wpłynie już na amerykańską gospodarkę — uważa Jacek Wiśniewski, analityk Pekao SA.

Większość ekonomistów prognozuje, że w trzecim kwartale gospodarka USA będzie się rozwijać w tempie ponad 3 proc. Powód? Rosnące zaufanie konsumentów, przekładające się na wzmożone zakupy, zwłaszcza dóbr trwałego użytku i nieruchomości. Amerykanów zachęcają do wydawania pieniędzy nieoprocentowane kredyty na zakup samochodu oraz najniższe od wielu lat kredyty hipoteczne. Analitycy ostrzegają jednak, że wydatki konsumentów mogą nie utrzymać wzrostu gospodarczego do czasu, kiedy rolę stymulatora przejmą amerykańskie firmy. Na razie nie reagują one na niskie stopy procentowe i — w przeciwieństwie do obywateli USA — dalej oszczędzają. Taka sytuacja wzmaga obawy o stan gospodarki USA.

— Na razie jednak ani utrzymujące się wysokie ceny ropy, ani trudności z nakłonieniem amerykańskich firm do inwestowania nie powinny skłonić Fed do obniżenia stóp. Amerykański bank centralny jest jednak wrażliwy na spadek indeksów giełdowych i wartości aktywów, bo to może przełożyć się na spadek zaufania konsumentów. Gdyby indeksy nie zaczęły rosnąć, niewykluczone, że Fed podjąłby decyzję o obniżeniu stóp — tłumaczy Jacek Wiśniewski.

Byłoby to zgodne z przyjętą na ostatnim posiedzeniu rady Fed polityką monetarną, według której większym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki jest obecnie jej spowolnienie niż inflacja.

Od grudnia główna stopa pożyczek jednodniowych wynosi 1,75 proc. Na początku ubiegłego roku wynosiła 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Fed znów nie obniżył stóp