Federal Mogul wyda 390 mln zł

Paweł Janas
06-11-2001, 00:00

Federal Mogul, amerykański potentat wśród firm produkujących komponenty samochodowe, trzykrotnie przekroczy zobowiązania inwestycyjne w przejętej kilka miesięcy temu fabryce w Gorzycach. Do 2005 r. zamierza wydać na ten cel 390 mln zł.

Mimo spowolnienia rozwoju gospodarczego Polski niektórzy zagraniczni inwestorzy nadal wiążą duże nadzieje z rozwojem produkcji w naszym kraju. Tak jest chociażby w przypadku amerykańskiego producenta komponentów samochodowych Federal Mogul, który kilka miesięcy temu przejął działające w tej samej branży zakłady WSK Gorzyce. W podpisanej umowie prywatyzacyjnej inwestor zobowiązał się zainwestować w rozwój produkcji tłoków do różnych typów silników co najmniej 129 mln zł.

— Obecnie wiemy, że nakłady na rozwój produkcji sięgną 390 mln zł, czyli blisko trzykrotnie więcej, niż pierwotnie zakładano. Środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup nowych linii produkcyjnych. Do 2005 r. zwiększymy produkcję z 4 do 13 mln sztuk tłoków rocznie — mówi Jerzy Nykiel, dyrektor zarządzający Federal Mogul Gorzyce.

Obecnie przygotowywane są plany produkcyjne, a pierwsze dostawy maszyn na potrzeby nowej produkcji rozpoczną się w czerwcu przyszłego roku.

— Przygotowany jest projekt dostaw dla dwóch wielkich producentów aut: Toyoty i Forda. Sprzedaż ruszy już w przyszłym roku. Obecnie dostarczamy 1 mln sztuk rocznie dla Mercedesa, 1-1,2 mln dla Opla i około 700 tys. dla Volkswagena i Audi — dodaje Jerzy Nykiel.

Federal Mogul Gorzyce są również znaczącym (1,3 mln sztuk rocznie) producentem felg do samochodów osobowych. Głównymi odbiorcami tych produktów są działające w Polsce firmy Ronal z Wałbrzycha i zlokalizowane na terenie SSE w Stalowej Woli Stahlschmidt & Maiworm oraz Rial.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Federal Mogul wyda 390 mln zł