FedEx uruchomi połączenie towarowe z Pyrzowic

PAP
21-10-2010, 15:04

Z początkiem listopada irlandzka towarowa linia lotnicza Air Contractors, na zlecenie światowej firmy kurierskiej i  logistycznej Federal Express (FedEx), uruchomi regularne połączenie frachtowe z  lotniska Katowice do Paryża i Frankfurtu - podał w czwartek port.

Będzie to szósta trasa towarowa z Pyrzowic. Dotychczas z podkatowickiego lotniska operowało pięciu przewoźników cargo, realizujących przewozy towarowe i kurierskie na trasach regularnych.

Loty na trasie Pyrzowice-Paryż-Frankfurt-Pyrzowice będą odbywać się w nocy, cztery razy w tygodniu - od poniedziałku do czwartku. Połączenie obsługiwane będzie samolotem, który jednorazowo może przewieźć do 8,5 tony ładunku.

Stworzenie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice głównego portu cargo w Polsce i jednego z największych tego typu w Europie Środkowej należy do strategicznych celów zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Od początku roku do końca września linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 8.179 ton ładunków - o 25 proc. więcej niż w całym ubiegłym roku. W samym wrześniu ładunków było aż o 72 proc. więcej niż rok temu.

Regularne połączenia cargo realizują z Pyrzowic także linie: Cargojet (na zlecenie LOT-u, do portu w Hamilton k. Toronto), Atlantic Airlines (na zlecenie DHL Express, do Lipska), Farnair (na zlecenie UPS, do Kolonii/Bonn), TNT (do Liege) oraz SprintAir (na zlecenie Poczty Polskiej, do Warszawy).

Piotr Adamczyk z pyrzowickiego lotniska poinformował, że w najbliższym czasie na lotnisku rozpoczną się pierwsze roboty budowlane, realizowane w ramach największego w historii portu projektu rozbudowy jego infrastruktury.

"W październiku ruszyły prace związane z modernizacją istniejącego hangaru technicznego, które zakończą się w lutym 2011 r.; natomiast w przyszłym roku zostanie wbita pierwsza łopata pod budowę nowej płyty postojowej wraz z niezbędną infrastrukturą" - powiedział Adamczyk.

Nowa płyta będzie miała powierzchnię ok. 149 tys. m kw., wobec 80 tys. m kw. aktualnej powierzchni wszystkich płyt postojowych portu. Ruszy też budowa nowoczesnego hangaru technicznego do obsługi dwóch samolotów wielkości Airbusa A320 lub Boeinga 737. Rozpocznie się również projektowanie nowej drogi startowej. Zgodnie z harmonogramem, pierwszy samolot ma na niej wylądować najpóźniej w pierwszym kwartale 2015 r. Łączny koszt realizowanych i planowanych inwestycji na lotnisku to ok. 550 mln zł.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / FedEx uruchomi połączenie towarowe z Pyrzowic