Ferrari Thomassima sprzedane na eBayu

AD, Bloomberg
opublikowano: 20-10-2015, 14:28

Jedyny zachowany egzemplarz tzw. Ferrari Thomassima z 1967 r. prywatny właściciel wystawił do sprzedaży na eBayu za kwotę startową 9 mln USD. I według statusu aukcji samochód sprzedał.

Rzadki okaz był zaprojektowany i wykonany przez mechaników Ferrari, ale nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Pewnie dlatego dotąd świat słyszał o trzech numerowanych egzemplarzach tego sportowego samochodu. Pierwszy z nich jednak został zniszczony w powodzi, trzeci - stanął w muzeum motoryzacji w Modenie, zaś drugi właśnie odnalazł się u pewnego Amerykanina podpisującego się na eBayu jako Derik Kennedy.

- Na cenę wywoławczą wysokości 9 mln USD na pewno ma wpływ sytuacja na rynku samochodów Ferrari, które od 2006 r. regularnie drożeją. Kilka egzemplarzy sprzedało się ostatnio nawet za 20 mln USD – wyjaśnia w rozmowie z Bloombergiem Jonathan Klinger z Hagerty.

Jednak zdaniem kolekcjonera luksusowych aut Phila Skinnera 9 mln USD za ten samochód to "myślenie życzeniowe". - Poważny kupiec oczekiwałby raczej sprzedaży poprzez aukcję w którymś z prestiżowych domów aukcyjnych, takich jak Sotheby's, Bonham's czy Gooding & Co., [a nie na eBayu] Thomassima nie mają numeru seryjnego od Ferrari, więc potrzeba fachowców, żeby zweryfikować autentyczność modelu - mówi Skinner.

Według statusu aukcji sprzedaż została sfinalizowana 20 października, jednak w polu "cena uzyskana" sprzedawca podał jedynie, że wybrał "najlepszą zaproponowaną przez kupujących".

Seria o nazwie „Tomassima” (dosł. najbardziej Tomaszowa) nazwę zawdzięcza swemu projektantowi Tomowi Meade z Kalifornii, który wymyślił ją dla fabryki Ferrari. W wyglądzie widać mocną inspirację estetyką Maserati. Mimo, że samochody tej serii nigdy nie trafiły do masowej produkcji, były często wizytówką marki i ozdobą różnych pokazów.

Je

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Ferrari Thomassima sprzedane na eBayu