Ferrovial wspomoże wycenę Budimexu

Michał Śliwiński
opublikowano: 12-07-2000, 00:00

Ferrovial wspomoże wycenę Budimexu

Ostatnie rekomendacje wydane pod adresem Budimexu wskazują na poprawę postrzegania tej spółki przez analityków. Potwierdzają to również prognozy wyników finansowych, które ponaddwukrotnie przewyższają wyniki spółki po 1999 r. Wyższe wyniki to efekt konsolidacji, jaką przeprowadził Budimex włączając w swoje struktury trzy spółki. Najistotniejsze będzie planowane na październik połączenie z Mostostalem Kraków.

I WŁAŚNIE na bazie krakowskiej spółki Budimex stworzy centrum generalnego wykonawstwa na południu Polski. Fuzja dokona się poprzez przeniesienie całego majątku Mostostalu w zamian za akcje Budimexu. Parytet wymiany został ustalony na 2,5 akcji Mostostalu za 1 akcję Budimexu. Dzięki tej fuzji warszawska firma umocni się na pozycji największej spółki budowlanej w Polsce. Prognozy wyników finansowych Budimexu w porównaniu z osiągniętymi mogą wyglądać imponująco, nie należy jednak zapominać, że do swoich wyników warszawski holding doliczy sprzedaż Unibudu, Budimexu Poznań i Mostostalu Kraków. Przychody Budimexu według różnych rekomendacji mogą wynieść od 1,6 mld zł do 2,2 mld zł, natomiast zysk netto od 58 mln zł do 68 mln zł. Wydający prognozy sądzą, że w roku 2001 spółce uda się zarobić ponad 70 mln zł przy przychodach przekraczających 2 mld zł. Analitycy Raiffeisen uważają nawet, że możliwe jest zanotowanie 250 mln zł zysku i ponad 3 mld zł sprzedaży. Osiągnięcie takich pułapów finansowych byłoby możliwe po wygraniu kilku dużych przetargów, jakie szykują się na polskim rynku. Właśnie na realizację takich strategicznych kontraktów liczy nowy inwestor Budimexu, hiszpański Ferrovial.

— Po zakończeniu boomu budowlanego w Europie zagraniczne firmy szukają nowych rynków i stąd pojawienie się kilku na polskim rynku. W warszawskiej spółce mamy aktualnie do czynienia z dwoma znacznymi inwestorami. Jeden to Ferrioval z grupą spółek zależnych, drugi to Kredyt Bank, posiadający akcje uprzywilejowane co do głosu. Konieczność ogłoszenia publicznego wezwania na sprzedaż może blokować Hiszpanów przed skupieniem akcji od KB — twierdzi Jarosław Lipiec, analityk DI BRE Bank.

TYMCZASEM pomiędzy dwoma największymi akcjonariuszami rozwija się zarzewie potencjalnego konfliktu. Kredyt Bank zapewnia finansową obsługę Budimexu, co nie odpowiada Ferriovalowi, dla którego bankiem obsługującym jest Citibank. Hiszpanie zarzucają KB, że opłaty, jakie pobiera, znacznie różnią się od rynkowego poziomu. Pewne jest, że obu podmiotom zależy na rozwoju Budimexu, a powaga obu graczy sprawi, że nie dojdzie między nimi do wojny. Zahamowałoby to rozwój warszawskiej spółki, która ma zamiar czerpać z doświadczeń Hiszpanów w prowadzeniu swojej działalności. Dla Budimexu oznacza to rewolucję, Hiszpanie bowiem nauczeni są wykonastwa od początku do końca, nierzadko dorzucając do tego późniejsze przychody z eksploatacji. Ferrovial tylko część swoich przychodów generuje z budownictwa. Znaczna część jego przychodów pochodzi z koncesji na autostrady. Firma prowadzi również aktywną działalność developerską.

HISZPANIE znani są także z bardzo umiejętnego korzystania z kredytów. Taka strategia prawdopodobnie zostanie przeszczepiona i do Budimexu. Starania o koncesję na autostradę tylko to potwierdza. Warszawska spółka jako jedna z dwóch zdecydowała się na utrzymywanie przedstawicielstw na wschodzie, mimo że tamtejszy rynek przyniósł spółce w ubiegłym roku jedynie 2 mln dolarów przychodu,W najbliższym czasie pomiędzy spółką a rosyjskim Głównym Urzędem Ceł zostanie podpisany kontrakt na budowę przejścia granicznego o wartości około 17 mln dolarów.

ZMIANA kierunku prowadzenia firmy to krok w dobrą stronę, a przy powodzeniu zamierzeń spółki, co przy tak doświadczonym inwestorze jak Ferrovial jest możliwe, wycena spółki może ulec znacznej poprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Śliwiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ferrovial wspomoże wycenę Budimexu