Festiwal Gombrowiczowski

Teat
opublikowano: 13-10-2006, 00:00

Spotkanie Gombrowicza z Wyspiańskim... Niemożliwe? W Radomiu — a i owszem, na festiwalu.

Spotkanie Gombrowicza z Wyspiańskim, choć niemożliwe, opisał pierwszy z nich w swoich „Dziennikach”. Rozmowa nie bardzo się kleiła, bo jeden cierpiał z powodu całego narodu, drugi — własnej niedojrzałości. Niemniej to właśnie ta rozmowa zainspirowała organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu do poszerzenia formuły festiwalu i do zestawienia twórczości Gombrowicza i Wyspiańskiego. Pomysł ryzykowny, ale na pewno odświeżający.

Pierwsze edycje festiwalu, organizowane jeszcze przez obecnego dyrektora warszawskiej „Romy” — Wojciecha Kępczyńskiego, odbywały się pod patronatem Rity Gombrowicz. Impreza szybko zyskała uznanie i prestiż. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się konkurs monodramów powstałych na podstawie dzieł Gombrowicza. Będzie sesja pod wodzą Jerzego Jarzębskiego, wystawa i bogaty program teatralny. Teatr Serhija Proskurnii z Ukrainy pokaże „Ferdydurke”, Teatr Porywacze Ciał z Poznania taneczny spektakl pt.: „Tajemnica”. Ale i tak najlepsze przedstawienia to realizacje dramatów Wyspiańskiego: „Wesele” Teatru STU i „Wyzwolenie” Starego Teatru w Krakowie. Pierwszy w reżyserii Michała Zadary zdążył wzbudzić kontrowersje, drugi, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, obojętność i wzruszenie ramionami. A szkoda, bo oba zasługują na uważną ocenę, daleką od emocjonalnej prowokacji i lekceważącego prychnięcia. Oba też noszą wyraźny ślad inspiracji twórczością Gombrowicza. Wielka klapa fortepianu, zaprojektowana w scenografii do „Wyzwolenia” przez Barbarę Hanicką, od razu przywodzi na myśl słynny fragment z „Dzienników”: „Niech się każdy do każdego dostraja, wtedy wybuchnie koncert!”. To mogłoby być motto tego spektaklu i jeden z kluczy do wspólnego czytania Wyspiańskiego i Gombrowicza.

Międzynarodowy Festiwal

Gombrowiczowski w Radomiu,

12-16 X, bilety: tel. 048-384-53-22,

informacje: www.teatr.radom.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu