Festiwal Szekspirowski

Michał Mizera krytyk teatralny
01-08-2008, 00:00

Międzynarodowe święto Szekspira w Gdańsku. Po raz dwunasty zostaną pokazane jego sztuki sprowadzone z całego świata. Organizatorzy festiwalu stawiają na różnorodność i wielokulturowość. Mimo zarzutów o brak spójnej wizji artystycznej przeglądu, a przede wszystkim o nierówny poziom zapraszanych przedstawień widzowie tłumnie oblegają trójmiejskie sceny. Już brakuje karnetów. Są bilety na pojedyncze spektakle. I bardzo dobrze: można wybrać coś dla siebie.

A jest z czego: awangarda obok klasycznych inscenizacji, przedstawienia grzeczne i „po bożemu” obok kontrowersyjnych. Do tego musicale i spektakle plenerowe. Przyjechały m.in. z USA, Japonii, Zambii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Rumunii, Armenii, Ukrainy i Polski. Imprezie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny oraz wystawy. Teatralne wakacje w Gdańsku zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Rano plaża, wieczorem dobry teatr. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego?

Jako wydarzenie zapowiadany jest przyjazd do Gdańska japońskiego teatru Ryutopia, który zaprezentuje „Zimową opowieść”. Po raz kolejny przyjedzie wybitny rumuński reżyser — Silviu Purcarete z „Miarką za miarkę” z Teatru Narodowego w Krajowej. Po raz pierwszy zaproszenie przyjął zespół artystów teatru Globe z Londynu. Pokażą „Romea i Julię” w wykonaniu młodego zespołu aktorów. Ich występ jest elementem większego projektu, który polega na współczesnym odtworzeniu wędrówek szekspirowskich aktorów po Wielkiej Brytanii i po kontynencie. Głośny odzew może wzbudzić spektakl amerykańskiego dramatopisarza, reżysera i filozofa Bryana Reynoldsa, twórcy doktryny „transversal theatre”. Z polskich produkcji nie można ominąć „Burzy” z Teatru Nowego w Poznaniu w reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera krytyk teatralny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Festiwal Szekspirowski